Sosyal bilgiler derslerinde bir görsel iletişim aracı olarak karikatürlerin anlam çözümlemesini yapma
Analyzing caricatures as a visual communication tool in social studies courses
  1. Tez No: 592885
  2. Yazar: MİHRİBAN MİKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KABAPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, yeni bir öğretim uygulamasının etkileri araştırıldığından, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Tezin konusu Sosyal Bilgiler dersinde bir görsel iletişim aracı olan karikatürlerin anlam çözümlemesini yapmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Anadolu yakasındaki özel bir okulda 7. sınıfa devam eden 16 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama araçları olarak öğrenci ön ve son algı anketi, öğretmen algı anketi, çalışma yaprakları ve rubrikler, öğrenci ve araştırmacı günlükleri ve kamera kayıtları kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler içerik analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonrasında karikatürlerin kullanıldığı dersler hakkında öğrencilerin olumlu düşüncelerinin olduğu, öğrencilerin mutlu oldukları, derse daha aktif olarak katıldıkları, kendilerini ifade etmede gelişim gösterdikleri, olaylara eleştirel bir şekilde yaklaşabildikleri, çoklu bakış açısına sahip oldukları, karikatürleri anlama, okuma ve yorumlamada genel olarak zorluk çekmedikleri gözlemlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin dersten keyif alarak derse katılmaları, çıkardıkları ürünler ve kendi çizimleri karikatürlerin kullanımı ile yapılan görsel okuma etkinliklerinden öğrencilerin ne derece mutlu olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the action research method which is one of the qualitative study techniques has been used since it's a new teaching practice. The subject of the thesis is to analyze the meaning of cartoons which is a visual communication tool in Social Studies course. The study group consists of 16 seventh graders in a private school in Asian part of Istanbul in 2018-2019 academic year. The data collecting tools are pre and post cognition survey, teacher recognition questionnaire, worksheets, rubrics, journals, and camera recordings. The findings have been evaluated through the content analysis. After the classes in which these teaching materials are used, it's been observed that students have a positive attitude toward the lesson, an active participation, a better way of self-expression and critical thinking, a multi-layered perspective, no difficulties in comprehension and interpretation of the caricatures. According to the results of this study, it's evident that students have enjoyed the lesson and the process of creating their own caricatures.