Sagiy jiyenbay'ın şiirleri üzerine bir inceleme
A thesi̇s on the poems of sagi̇y ji̇yenbay
- Tez No: 592884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tezde; şiirleri birçok sanatçı tarafından seslendirilen, XX. yüzyıl Kazak edebiyatının lirik şairlerinden biri olan Sagiy Jiyenbay'ın şiirleri incelenmiştir. Henüz çocuk yaştayken babasının Rus askerleri tarafından öldürülmesi ve II. Dünya Savaşı'nın köylü üzerindeki olumsuz etkilerine şahit olan Jiyenbay, yaşadığı bu olumsuzlukları romantik bir üslupla şiirlerine yansıtmıştır. Bu çalışmada şairin, Altın Qalam ve Baq Qusı kitaplarından seçilen şiirleri dil ve üslup yönünden incelenmiş ve şairin Türk Halk Edebiyatı geleneğini şiirlerinde büyük bir ustalıkla yansıttığı görülmüştür. Bu çalışmada; Prof. Dr. Nergis Biray ve Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu'na ait çalışmalardaki inceleme yöntemleri esas alınmıştır. Tez sırasıyla;“Kazak Edebiyatı, Jiyenbay'ın Hayatı ve Eserleri, Jiyenbay'ın Şiirlerinde Muhteva, Jiyenbay'ın Şiirlerinde Dil ve Üslup”başlıkları altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The poems sung by many artists of Sagiy Jiyenbay, one of the lyric poets of XXth century Kazakh literature, were studied. Jiyenbay, who witnessed the death of his father by Russian soldiers and the negative effects of World War II on the peasants when he was a child; he reflected these negativities in his poems to a great extent in a romantic style. İn this study, poet's poems selected from Altın Qalam and Baq Qusı boks are examined in terms of language and style and it is seen that poet reflects elements of“Turkish Folk Literature”tradition with great skill in his poems. İn this study; the analysis method used by Nergis Biray and Hülya Kasapoğlu, which gives important Works of the Turkish world, was taken as the basis. Thesis respectively; "Kazakh Literature, Jiyenbay's Life and Works, Jiyenbay's Poetry Content, Jiyenbay's Poems Language and Style are discussed.