Valvuler pulmoner stenoz nedeni ile balon valvuloplasti yapılan hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the middle and long term results of patients with valvuloplasty caused by valvular pulmonary stenosis
- Tez No: 592926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: İzole pulmoner stenoz (PS) sık görülen doğumsal kalp hastalıkları arasındadır. Valvuler pulmoner stenozun düzeltilmesinde cerrahiye alternatif olarak balon pulmoner valvuloplasti (BPV) komplikasyonlarının azlığı, kolay uygulanabilir olması, erken ve uzun dönem sonuçlarının başarılı bulunması nedeniyle cerrahi yöntemin yerini almıştır. Çalışmamızda valvuler pulmoner stenozu olan olgularda BPV' nin etkinliğinin ve orta uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hastane Bilgi Sisteminden 01.01.1992 ve 31.12.2017 tarihleri arasında çocuk hastalıkları servisinde izlenmiş 0 gün – 18 yaş grubunda olan, EKO'sunda orta ve ağır pulmoner stenoz saptanması nedeni ile BPV yapılan hastalar çalışma grubuna alındı. Hastaların epikrizleri ve sonrasında poliklinik başvuruları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, laboratuvar ve görüntüleme incelemeleri, aldıkları tedaviler ve yatış süreleri olgu rapor formuna kaydedildi. Balon uzunluk ve çapları ile pulmoner yetmezlik ve triküspit yetmezlik dereceleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda orta ve ağır PS nedeni ile BPV uygulanan 153 vaka incelendi. Hastaların yaş ortalaması 56 ± 53,8 ay olup çalışmaya dahil edilen vakaların %50,3'ü (n=77) kız, %49,7'sı (n=76) erkekti. 127 hastada BPV öncesi bakılan ortalama sağ ventrikül basınc (RVP) değeri 80 ± 26 mmHg (65-105 mmHg) olup BPV sonrası bu değer 45 ± 14 mmHg (35-57 mmHg) olarak bulunmuştur. 107 hastada BPV öncesi bakılan ortalama PAPs değeri 18 ± 6,2 mmHg (15-20 mmHg) olup BPV sonrası bu değer 22 ± 6 mmHg (17-25 mmHg) olarak bulunmuştur. 111 hastada BPV öncesi bakılan ortalama PAPm değeri 12 ± 4,5 mmHg (10-15 mmHg) olup BPV sonrası bu değer 15 ± 5 mmHg (10-16 mmHg) olarak bulunmuştur. BVP öncesi ve sonrası RVP, PAP değerleri incelendiğinde hastalığın şiddetinde gerileme açısından anlamlı fark bulundu (p0,05). Balon boy/anulus çap oranının TY derecesi ile alakalı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Isolated pulmonary stenosis (PS) is one of the most common congenital heart diseases. Surgical procedures has been replaced with balloon pulmonary valvuloplasty (BPV) which has low complication rate, ease of operation and successful early and long term results in terms of correction of PS. The aim of this study was to evaluate the efficacy and long-term results of BPV in patients with valvular pulmonary stenosis. Materials and Methods: Patients who underwent pediatric disease services between the dates of January 1, 1992 to January 1, 2017 from the Hospital Information System of Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital were enrolled. Patients, underwent BPV ageing between 0 day-18 years and diagnosed as having moderate to severe pulmonary stenosis in their ECO examination included in the study group. Patients' epicrisis and outpatient admissions were evaluated retrospectively. Demographic data of the patients, laboratory and imaging examinations, treatments and hospital stay were recorded in case report form. Relationship between balloon length and tricuspid regurgitaion, and relationship between ballon diameter and pulmonary regurgitation were investigated Findings: In our study, 153 patients who underwent BPV due to moderate and severe PS were examined. In the study, 50.3% (n=77) were female and 49.7% (n=76) were male. In 127 patients, the mean right ventricular pressure (RVP) value was 80 ± 26 mmHg (65-105 mmHg) before BPV and this value was found to be 45 ± 14 mmHg (35-57 mmHg) after BPV. In 107 patients, the mean PAPs measured before BPV was 18 ± 6,2 mmHg (15-20 mmHg) and this value was 22 ± 6 mmHg (17-25 mmHg) after BPV. In 111 patients, the mean PAPm value before BPV was 12 ± 4,5 mmHg (10-15 mmHg) and this value was found to be 15 ± 5 mmHg (10-16 mmHg) after BPV.