2005-2011 yılları arasında izole pulmoner darlık tanısı ile izlenen hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of patients with diagnosis of isolated pulmonary navigation between 2005-2011
- Tez No: 656207
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Dr Sami Ulus Kadın Doğum,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Ünitesi'nde izole pulmoner darlık tanısı alan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi Yöntem: Ocak 2005-Temmuz 2011 tarihleri arasında Dr Sami Ulus Kadın Doğum,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine başvuran ve izole pulmoner darlık tanısı alan 273 olgunun;klinik bulguları,tedavi seçenekleri ve sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Yüz otuz dördü (% 49,1) erkek,139'u (% 50,9) kız olmak üzere 273 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tanı sırasındaki ortalama yaşları 33,5 ± 47,3 ay, ortanca yaşları ise 22,7 ay idi. En sık başvuru nedeni üfürüm duyulması (235 olgu,% 86) iken 73 hastanın (% 26,7) morarma, çabuk yorulma,çarpıntı , kilo alamama v.b. bir yakınması vardı.İki yüz (% 73,3) hastada ise yakınma yoktu. Fizik incelemede; 263 hastada (% 96,3) sistolik üfürüm, 11'inde (% 4) siyanoz, 5'inde (% 1,8) hepatomegali, 5'inde (1,8) trill, 4'inde ( % 1,4) atipik yüz görünümü, 3'ünde (%1) takipne mevcuttu .Yenidoğan dönemindeki olguların 49'unda (% 98) üfürüm, beşinde (% 10) siyanoz, ikisinde ( % 4) takipne , birinde ( % 2) atipik yüz görünümü vardı. Ekokardiyografi ile değerlendirildiğinde olguların 264'ünde (% 96,7) valvüler, 26'sında (% 9,5) supravalvüler, üçünde subvalvuler (% 1) pulmoner darlık saptandı.Çalışmamızda ekokardiyografi bulgularına göre 147 (% 53,8) olguda hafif, 75'inde ( %27,5) orta, 51'inde (%18,7) ağır pulmoner darlık saptandı. Dört hastada (% 1,4 ) kritik pulmoner stenoz vardı. Hastaların 75'ine (% 27,4) kardiyak kateterizasyon yapıldı. Kardiyak kateteteizasyon yapılan hastaların 42'sine ( % 15,4) pulmoner balon valvüloplasti (PBV), 15'ine (%5,5) düzeltici cerrahi ve 10'una (% 3,7) hem PBV hem de düzeltici cerrahi düzeltme uygulandı. Girişimsel tedavi yapılan hastaların ikisinde (% 2,9) yeniden darlık ,12 hastada (% 17,9) pulmoner yetmezlik gelişti. Hastalardan dört tanesi (%1,6) eksitus oldu. Sonuç: İzole pulmoner darlık sık görülen doğuştan kalp hastalığıdır.Hafif pulmoner darlıklı hastalar genellikle girişimsel ve medikal tedavi ihtiyacı olmadan takip edilirler.Orta ve ağır pulmoner darlıkta PBV,düşük morbidite ve mortalite oranları elde edilen etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Retrospective evaluation of patients diagnosed with isolated pulmonary stenosis in Dr. Sami Ulus Obstetrics, Child Health and Diseases Training and Research Hospital Cardiology Unit Method: The clinical findings, treatment options and results of 273 patients who applied to the Cardiology Clinic of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Child Health and Diseases Training and Research Hospital between January 2005 and July 2011 and were diagnosed with isolated pulmonary stenosis were evaluated. Results: 273 patients, one hundred thirty-four (49.1%) male and 139 (50.9%) female, were included in the study. The mean age of the patients at diagnosis was 33.5 ± 47.3 months, and the median age was 22.7 months. While the most common reason for presentation was hearing murmur (235 cases, 86%), 73 patients (26.7%) had bruising, fatigue, palpitations, inability to gain weight, etc. Two hundred (73.3%) patients had no complaints. In physical examination; Systolic murmur in 263 patients (96.3%), cyanosis in 11 (4%), hepatomegaly in 5 (1.8%), trill in 5 (1.8%), in 4 (1.4%) Atypical facial appearance was present in 3 (1%) cases. 49 (98%) had murmur, 5 (10%) had cyanosis, two (4%) had tachypnea, and one (2%) had atypical facial appearance. When evaluated by echocardiography, 264 (96.7%) of the patients had valvular, 26 (9.5%) had supravalvular, and three (1%) had subvalvular (1%) pulmonary stenosis. In our study, 147 (53.8%) patients were mild, There was moderate pulmonary stenosis in 75 (27.5%) and severe pulmonary stenosis in 51 (18.7%). Four patients (1.4%) had critical pulmonary stenosis. Cardiac catheterization was performed in 75 (27.4%) of the patients. Pulmonary balloon valvuloplasty (PBV) was applied to 42 (15.4%) of the patients who underwent cardiac catheterization, corrective surgery to 15 (5.5%), and both PBV and corrective surgical correction to 10 (3.7%) patients. Re-stenosis developed in two (2.9%) patients who received interventional treatment and pulmonary insufficiency developed in 12 patients (17.9%). Four (1.6%) of the patients died. Conclusion: Isolated pulmonary stenosis is a common congenital heart disease. Patients with mild pulmonary stenosis are generally followed up without the need for invasive or medical treatment. PBV is an effective treatment method with low morbidity and mortality rates in moderate and severe pulmonary stenosis.