Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin organ/doku bağışı-nakli ile ilgili bilgi, düşünce ve tutumlarına tıp eğitiminin etkisi
The impact of the medical education on Adnan Menderes University Faculty of Medicine's students' knowledge of, opinion about and attitude to organ/tissue donation-transplantation
- Tez No: 466380
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda amaç, tıp eğitimi sonrasında hekim olmaya yaklaşmanın, tıp fakültesi öğrencilerinin organ-doku bağışı ve nakli konusundaki bilgi, düşünce ve tutumları üzerindeki etkisini araştırmak ve aynı zamanda konuya ilgilerini çekmektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve kesitsel bir araştırma olarak planlanan çalışmada, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1. ve 6. sınıfta öğrenim gören 380 öğrencinin tamamına ulaşılması planlanmıştır. 187'si 1. sınıf öğrencisi ve 136'sı 6. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 323 kişi çalışmaya dahil edilmiştir (katılım oranı %85,0). Veri toplama aracı olarak 4 bölümden ve 48 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın veri girişi ve analizleri SPSS 18.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma, minimum ve maksimum, ortanca (25.-75.persantil) olarak verilmiş olup, analitik analizlerde Mann-Whitney U, Spearman korelasyon ve Ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of our study is to investigate the effect of approaching to become a doctor on the medical students' knowledge of, thoughts on and attitudes towards organ donation and transplantation, and also to draw attention to the subject. Materıal And Method: This study is planned as a single centered, cross sectional study. To reach all students at first grade and sixth grade in Adnan Menderes University Medical School was aimed. 187 students at first grade and 136 students at sixth grade are included (total number is 323) in this study (participation level is %85). A questionnaire of 4 categories and 48 questions is used to collect data. SPSS 18.0 packet programme is used for the data input and the analyses of the study. Descriptive statistics are given as number, percent, mean, standart deviation, minimum and maximum, median (25-75 percentile). Fort he analytic analyses we used Mann-Whitney U, Spearman correlation and Chi-square testes. P0.05).