Küresel kriz sonrası FED para politikasının kırılgan beşli ülkelerine etkisi
The impact of FED monetary policy on five fragile countries post global crisis
- Tez No: 592946
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
FED'in para politikası normalleşmesi konusunda ilk sinyali verdiği 2013 yılı ve bunu uygulamaya geçirdiği 2014 yılı sonrasında küresel likidite koşullarının azalması ve cari açığı finanse etmede yaşanan problemler yükselen piyasa ekonomileri açısında makro ekonomik kırılganlık kavramını önemli kılmaktadır. Kırılganlığı yüksek ekonomiler FED'in parasal sıkılaştırmasından daha olumsuz etkilenirken daha dirençli bir görünüm sergileyen ekonomiler parasal sıkılaştırmadan daha az etkilenmektedir. Nitekim, Ağustos 2013'de Morgan Stanley ve Şubat 2014'de FED'in en kırılgan ekonomiler olarak tespit ettiği Türkiye, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Endonezya'dan oluşan 'Kırılgan Beşli' ülkelerinde yerli para biriminin değer kaybı diğer yükselen piyasa ekonomilerine göre daha fazla olmuştur. Bu çalışmada, FED para politikasının Kırılgan Beşli ülkelerini 2013 öncesi ve sonrasında ne şekilde etkilediği ve aynı dönem boyunca Kırılgan Beşli ekonomilerinin var olan kırılganlıklarının ne şekilde seyrettiği incelenmiştir. FED para politikasının kırılganlık düzeyi yüksek olan Kırılgan Beşli ülkelerini daha fazla etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Hindistan ve Endonezya'nın 2013 ve öncesi var olan kırılganlıkları büyük oranda düzelmiştir. Brezilya ekonomisinin ise bazı kırılganlık göstergeleri iyiye gitse de bu durum bazı açılardan yaşadıkları kriz ile ilgilidir. Türkiye ve Güney Afrika'nın ise 2013 ve öncesi var olan kırılganlıkları devam etmektedir. Türkiye birçok bakımdan en kırılgan ekonomidir ve bu noktada diğer Kırılgan Beşli ülkelerinden ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The decrease in global liquidity conditions and the problems experienced in financing the current account deficit after the year 2013 when FED gave the first signal about the normalization of monetary policy and the implementation of this in 2014 make the concept of macroeconomic fragility important for emerging market economies. Economies with high fragility are negatively affected by the FED's monetary tightening, while economies that offer a more resilient outlook are less affected by the monetary tightening. Indeed 'Fragile Five' countries that consists of Turkey, Brazil, India, Indonesia and South Africa which have been detected as the most vulnerable countries by Morgan Stanley in August 2013 and FED in February 2014, depreciated more than other emerging market economies. This study will examine how FED monetary policy affects Fragile Five countries before and after 2013, and how these Fragile Five economies have monitored their vulnerability during the same period. The study has concluded that FED monetary policy affected Fragile Five countries more which have high vulnerability level. India and Indonesia have largely improved their existing vulnerability from 2013 and earlier. In Brazil economy, some of the vulnerability indicators have improved, this is related to the crisis in some respects. Turkey and South Africa are continuing with their existing vulnerability from 2013 and earlier. In many respects, Turkey is the the most vulnerable among five fragile economies and it this point that separate Turkey from other five.