Küresel kriz sonrası FED para politikalarının faiz ve kur üzerine etkileri: Seçilmiş ülkeler ve Türkiye üzerine bir uygulama
The effects of fed monetary policies on interest rate and exchange rate after global crisis: An application on selected countries and Turkey
- Tez No: 643246
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVER DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
FED politikalarının seçili ülkeler (Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika) ve Türkiye'nin borsa endeksi, enflasyon, iki yıllık tahvil getirisi, merkez bankası politika faiz oranı ve enflasyon üzerindeki etkileri Ocak 2008-Aralık 2019 dönemini kapsayarak panel VAR metoduyla incelenmiştir. 2008 Küresel Kriz sonrası FED geleneksel para politikalarının yanında geleneksel olmayan para politikaları da uygulamıştır. FED bu dönemdeki seçili ülke değişkenleri üzerinde geleneksel olmayan para politikalarının, geleneksel para politikalarından çok daha etkili olduğu tespit edilmiştir. FED para politikalarının değişik para politikaları uygulanan dönemlerde farklı etkilerinin olduğu saptanmıştır. FED geleneksel olmayan para politikalarının seçili ülke borsa endekslerini ve para birimlerini artırdığı iki yıllık tahvil faizleri ve merkez bankası politika faiz oranlarını ise düşürdüğü gözlemlenmiştir. FED politikalarının enflasyon üzerinde etkilerinin ise sınırlı olduğu saptanmıştır. FED para politikaları dönemlere ayrılıp etkileri incelendiğinde Miktarsal Genişleme(QE) dönemindeki FED para politikası kaynaklı şokların Tapering(tahvil alımını azaltma) ve normalleşme süreci döneminden çok daha fazla borsa endeksi, döviz kuru ve tahvil getirilerini etkilediği gözlenmiştir. Tapering dönemindeki şok etkilerinin normalleşme süreci döneminden daha fazla olduğu görülmüştür. FED miktarsal genişleme politikaları ile bilançosunu genişlettiğinde, seçili ülkelerin para birimlerinin değerlenmesine, iki yıllık tahvil getirilerinin azalmasına ve borsa endekslerinde yükselişe neden olmaktadır. Bu durum FED'in para politikası iletim kanallarının düzgün biçimde çalıştığının göstergesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Effects of FED monetary policies on selected countries (Brasil, India, Indonesia, South Africa) and Turkey's stock market, inflation, two-year bond yield, the central bank policy rate, inflation and exchange-rate were observed by the panel VAR method from January 2008 to December 2019 period. After the 2008 Global Crisis, the FED has implemented conventional monetary policies as well as unconventional monetary policies. It was determined that the FED's unconventional monetary policies were more effective than the conventional monetary policies on the selected country variables in this period. The findings indicate that FED monetary policies have different effects in different periods. It was observed that the FED's unconventional monetary policies decreased the selected country stock market indices and currencies while reducing the two-year bond rates and the central bank policy rates. The effects of FED policies on inflation were found to be limited. When the FED monetary policies are divided into periods and their effects are examined, it is observed that the shocks caused by the FED monetary policy in the QE (Quantitative Easing) period affect the stock market, exchange and bond returns much more than in Tapering and normalization process period. It was also observed that the effects of shock in the tapering period were more than the normalization process period. While FED expanding its balance sheet with QE policies, appreciation in exhange rates, reduction in two-year bond yields and stock-market boom of the the selected countries can be considered as an indication that the FED's monetary policy transmission channels working properly.