Değişen aile yapısı bağlamında yaşlılık dindarlık ilişkisinin sosyolojik incelemesi (Kayseri ili örneği)
Sociologial analysis of the relation of old age- piety in the context of changing family structure (Case of Kayseri)
- Tez No: 592947
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, yaşlılık ve dindarlık ilişkisi toplumsal değişme temel alınarak değerlendirilmiştir. Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevi'nde yaşamakta olan yaşlı bireylerin din ve dindarlıkla olan ilişkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Aile yapısında yaşanan değişmeyle birlikte yaşlı bakımı önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda bu değişimin yaşlılar üzerindeki etkileri ve huzurevine gelme nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca yaşlıların bu değişime yönelik duygu ve düşünceleri incelenmiş, huzurevinde geçirilen zamanda dinle olan ilişkileri ve gündelik yaşamlarında dini faaliyetlerin yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel araştırmaya göre desenlenen bu çalışmada, görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevi'nde kalmakta olan 11 kadın 9 erkek olmak üzere toplam 20 yaşlı ile görüşülmüştür. Çalışma sonucunda huzurevinde kalan yaşlıların, günümüzde yaşlı bireylere verilen değerin kalmadığı yönünde bir düşünceye sahip oldukları ve huzurevinin onlar için en uygun yaşam alanı olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Yaşlı bireylerin dinin inanç boyutunda tam bir teslimiyete sahip oldukları ancak ibadet boyutunda sağlık durumlarından dolayı kendilerini yetersiz gördükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between old age and piety was evaluated on the basis of social change. The aim of this study was to determine the relationship between religion and piety of elderly individuals living in Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Nursing Home. With the change in the family structure, elderly care has become an important problem. In this context, the effects of this change on the elderly and the reasons for coming to the nursing home were tried to be determined. In addition, the feelings and thoughts of the elderly about this change were examined. The relationship between religion and religion and the place and importance of religious activities in their daily lives were tried to be determined at the time spent in the nursing home. In this study which was designed according to qualitative research, interview technique was used. Maximum diversity sampling, one of the sampling methods, was used to determine the study group. A total of 20 elderly, 11 females and 9 males living in Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Nursing Home were interviewed. As a result of the study, it was determined that elderly people living in nursing homes have the idea that no value is given to elderly individuals. So the nursing home is the most suitable living space for them. It has been revealed that elderly individuals have fully surrendered to the faith dimension of religion, but because of their health status, they consider themselves inadequate in worship dimension.