Standart yağış evapotranspirasyon indisi ile ege bölgesinde kuraklık analizi
Drought analysis in aegean region with the standardized precipitation evapotranspiration index
  1. Tez No: 592950
  2. Yazar: ŞENER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde tarımsal kuraklığın zamansal ve mekânsal değişimi (1975-2014 yılları arasında) Standart Yağış Evapotranspirasyon İndisi (SPEI) ile incelenmiştir. SPEI değerlerine göre, istasyon bazında 1, 3, 6, ve 12 aylık zaman ölçeklerinde 2007 yılı, 24 aylık zaman ölçeğinde 2008 yılı çok şiddetli kuraklıkların (SPEI≤-2) çoğunlukla kaydedildiği yıllar olmuştur. En kurak periyot 2005-2014 arasındaki 10 yıllık dönem olarak elde edilmiştir. Farklı zaman ölçeklerinde SPEI değerleri sırasıyla Afyon, Çeşme, Nazilli, Bergama ve İzmir istasyonlarında en düşük değerleri alırken, 2007 yılı tüm zaman ölçeklerinde kuraklık sınıflaması bakımından çok şiddetli kuraklıkların görüldüğü yıl olarak kayda geçmiştir. SPEI değerlerine ait Modifiye Mann-Kendall trend testi sonuçlarına göre; Nazilli, Sultanhisar, Denizli, Dikili, Gediz, Kütahya, Simav ve Tavşanlı istasyonlarında azalan yönde (kurak) önemli trendin varlığı tüm zaman ölçeklerinde elde edilirken; Güney, Emirdağ ve Salihli istasyonlarında birkaç zaman ölçeğinde azalan yönde önemli trend bulunmuştur. Mekansal analiz için IDW yöntemi ile SPEI değerlerine ait Sen'in Eğim Tahmincisi haritaları oluşturulmuştur. Tahmin haritaları üzerinde kuraklık eğilimleri incelenmiş ve Denizli, Kütahya ve Aydın illerini içine alan İç Ege bölgesi ile Dikili ve İzmir arasında kalan kıyı Ege kesiminde negatif eğim değerleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzed and monitored the temporal and spatial change in agricultural drought with Standartized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI) between 1975-2014. Acoording to SPEI values, 2007 and 2008 were recorded as severe drought (SPEI≤-2) at 1, 3, 6 and 12 timescales and at 24 timescales respectively on the basis of stations. The most severe drought period was idenified as the decade between 2005-2014. In different time scales, the lowest (dry) values were found in Afyon, Çeşme, Nazilli, Bergama and İzmir stations respectively and 2007 had the most severe drought values in both short and long time scales. According to Modified Mann-Kendall trend test results of SPEI values, in all time scales, there was a statistically significant downward trend (dry) in Nazilli, Sultanhisar, Denizli, Dikili, Gediz, Kütahya, Simav, Tavşanlı stations, whereas in Güney, Emirdağ and Salihli stations, there was a statistically significant downward trend in some time scales. Sen's Slope Estimator maps of SPEI values were created by IDW deterministic method for spatial analysis. Drought trends were examined, and it was estimated a negative slope values in the inner parts of the region including Denizli, Kütahya and Aydın, and along with the coastal area between İzmir and Dikili on The Sen's Slope Estimator maps about SPEI values.