Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 Numaralı Mecmua (83.B-123.A) Transkripsiyon metni
Nuruosmaniye Library No. 4962 Mecmua (83.B-123.A) Transcription Text
  1. Tez No: 592949
  2. Yazar: HANİFE MUÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN CANIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Şiir mecmuaları, edebiyat tarihimizin aydınlatılması açısından önemli kaynaklardır. Klasik Türk edebiyatı geleneğinde mecmua söz konusu edildiğinde, içinde muhtelif alanlara ait metinleri de barındırmakla birlikte daha çok divan şiiri örneklerinin derlendiği ve çoğu zaman tertip edeni meçhul olan şiir mecmuaları öne çıkmaktadır. Klāsik Türk edebiyatında ilk olarak XV. asırda örneği görülen şiir mecmualarından birisi de Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numarada kayıtlı bulunan mecmuadır. 324 varaktan oluşan bu mecmuada XV., XVI. ve XVII. asırlarda yaşamış bazı şairlerin Türkçe ve Farsça şiirlerine yer verilmiştir. Eserin müstensihi belli değildir. Bu bağlamda edebiyat tarihimiz açısından önemli olduğunu düşündüğümüz bu mecmua 83.b-123.a varaklarının inceleme ve transkripsiyonlu metni çalışmamızın konusunu oluşturur.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines are important sources for the elucidation of our history of literature. When it comes to the classical Turkish literature tradition, it contains not only texts belonging to various fields but also poem magazines which are mostly composed of divan poetry collections. In the classical Turkish literature, XV. One of the poem magazines seen in the century is the journal of the Nuruosmaniye Library. In this magazine, consisting of 324 foils, XV., XVI. and XVII. Turkish and Persian poems of some poets who lived in centuries. The intention of the work is not clear. In this context, the study and the transcriptional text of 83.b-123.a varak which we think are important in terms of our literature history is the subject of our study.