Türkiye ve dünyada gölge bankacılık uygulamaları, 2008 küresel finansal krizdeki rolü, İslami bankacılık ile ilişkisi
- Tez No: 592951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gölge bankacılık sistemi ile ilgili yapılan bütün tartışmalar özellikle 2008 Küresel finansal kriz ile birlikte ön plana çıkmış ve finansal sistemin düzenlenmesine yönelik uygulamaların merkezine yerleşmiştir. Bu tez kapsamında gölge bankacılık sistemi kavramsal olarak tartışılmış, 2008 küresel finansal krizi ile olan ilişkisine yer verilmiş, Türkiye'de ve Dünya'daki uygulamalarından söz edilmiştir. Ayrıca Katılım bankacılığının yapısı, Türkiye ve Dünya'daki uygulamaları ve gölge bankacılık sistemi ile olan ilişkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
All the discussions about the shadow banking system came to the fore, especially with the global financial crisis of 2008, and were placed at the center of the applications for the regulation of the financial system. Within the scope of this thesis, the shadow banking system was conceptually discussed, its relationship with the global financial crisis of 2008 was included, and its applications in Turkey and the world were mentioned. In addition, the structure of participation banking, its applications in Turkey and the world and its relationship with the shadow banking system are included.