Paragraph and sentence level semantic textual similarity measurement technuques: an application on solving OSYM exam questions
Paragraf ve cümle düzeyinde anlamsal metinsel benzerlik ölçme teknikleri: ÖSYM sınav soruları çözen uygulama
- Tez No: 592967
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TANER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu uygulamanın amacı iki metin arasındaki benzerlik derecesini bularak ÖSYM de çıkmış soruların anlamsal benzerliklerini bulup cevaplandırmaktır. Bu tez çalışmamızda, Türk dili için en iyi anlamsal metinsel benzerlik ölçüm modelleme tekniklerini paragraftan cümleye ve cümle cümle seviyesinde incelemektir. Planımız Türkçenin morfolojik bilgisini bir girdi olarak kullanmaktır, morfolojik belirsizlik giderme araçlarını kullanarak otomatik olarak kelimelerin morfolojik etkilerini ekleyen (kelime, hece, kök vb.) morfem düzeyinde olası ayrıştırma ağaçlarını belisizleştiren çalışma grubumuz oluşturulmuştur. ÖYS, ÖSS, DGS, TEOG, SBS gibi çeşitli zorluk derecelerini kapsayan değerlendirme için bir soru veri seti oluşturduk. Öğrencilerin cümle-cümle ve paragraph-cümle seviyelerinde metin anlama kabiliyetleri inceleyen iki özel soru tipi üzerinde ÖSYM çoktan seçmeli soru tipi istatistiksel modeler öğrendik.
Özet (Çeviri)
An Application on Solving ÖSYM Exam Questions Semantic textual similarity is a well-known natural language processing (NLP) task which aims to measure the degree of similarity of two texts in terms of meanings. In this thesis, our goal is to investigate best semantic textual similarity measurement modeling techniques for the Turkish language at paragraph-to-sentence and sentence-to-sentence levels. Our plan is to exploit morphological knowledge of the Turkish language as a prior input, by using morphological disambiguation toolkit of our study group which automatically annotates morphological tags of words (word, syllable, roots, etc.) in morpheme-level while disambiguating possible parse-trees at the sentence-level. As an application, we proposed statistical models challenging to solve two special types of official ÖSYM multiple-choice exam questions, which examine comprehension ability of students on textual meanings at sentence-to-sentence and paragraph-to-sentence levels. We constructed a question dataset for evaluation that covers official ÖSYM exams with varying degrees of difficulties such as ÖYS, ÖSS, DGS, TEOG, SBS, etc.