Genetiği değiştirilmiş soya unu içeren bisküvi üretiminde farklı sıcaklık uygulamalarının genetiği değiştirilmiş organizma miktarına etkisi
The effects of different baking temperatures on the quantity of genetically modified organisms in the cookies containing genetically modified soy flour
- Tez No: 592981
- Danışmanlar: DR. MELİKE BARAN EKİNCİ, DOÇ. HÜLYA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında farklı oranlarda GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içeren bisküvi hamuru hazırlanarak 3 farklı sıcaklıkta pişirilmiştir. Pişirme derecesinin GDO miktarına etkisi relatif-kantitasyon metodu uygulanarak incelenmiştir. Bu amaçla hamur örnekleri, farklı oranlarda (%0, %0.1, %0.5, %0.9, %2, %50 ve %100) Roundup- ready soya unu ile buğday ununun yer değiştirmesi prensibine uygun olarak hazırlanmıştır. Bisküviler 190, 200 ve 210°C'de eşit sürede pişirilmişlerdir. Kantitatif GDO analizleri Real-time PCR ile yapılmıştır. GDO analizlerinin sonuçları istatiksel olarak ANOVA metoduna göre karşılaştırılmıştır. Bisküvilere GDO analizleri dışında en-boy, renk ve ağırlık analizleri yapılmıştır ve sonuçları istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Buna göre pişirme işleminin DNA kaybına sebep olduğu ve GDO miktarını düşürdüğü ancak pişirme sıcaklıkları arasında belirli bir korelasyon olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, cookie doughs were prepared with different ratios of GMO (genetically modified organism) and cooked under three different temperatures. The effect of cooking degree on GMO amount was investigated by relative quantification method. For this purpose, the dough samples were prepared by adding Roundup-ready soy flour in different ratios (%0.1, %0.5, %0.9, %2, %50, %100) to wheat flour. The cookies were cooked for equal periods under different baking temperatures (190, 200 and 210°C). The quantitative GMO analysis of the samples were examined by Real-time PCR. The results were compared statistically according to the ANOVA method. In addition to GMO analyzes, the length, color and weight analyzes were performed on the biscuits and the results were compared statistically. It was observed that the cooking process caused DNA loss and decreased the amount of GMO but there no correlation was observed between the cooking temperatures.