Bir gıda üretim tesisinde mikrobiyolojik sayım yöntemi yerine atp biyolüminesans yönteminin temizlik validasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the usability of atp bioluminescence metot in cleaning validation of a microbiological counting metot in a food production factory
  1. Tez No: 593004
  2. Yazar: BEGÜM ÖZFİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gıda Üretim firmaları için, Gıda Güvenliği kapsamında hijyen en öncelikli unsurlardan biridir, bu nedenle üretim hattında temizlik yapıldıktan sonra mikrobiyolojik analizler ile temizliğin validasyonu yapılmaktadır. Klasik mikrobiyolojik analizlerin sonuçlanma süreleri uzundur. Bu nedenle daha kısa sürede sonuç veren ATP Biyolüminesans Yöntemi'nin temizlik validasyonunda, mikrobiyolojik analizlere ek kontrol olarak kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, ATP biyolüminesans yöntemi ve klasik mikrobiyolojik sayım yöntemi arasındaki korelasyonu araştırmak için bir validasyon çalışması yapılmıştır. İçerisindeki organizma sayısı bilinen bir örnekten, aynı anda ve aynı alanda yapılan ATP biyolüminesans yöntemi ve klasik mikrobiyolojik sayım yöntemi analizlerinin sonuçlarının karşılaştırılıp, aralarındaki ilişkiyi ölçebilmek için standart eğri oluşturulmuştur. Standart eğri sonuçlarına gore ilgili iki analiz sonuçlarının birbiri ile parallel olduğu gözlemlenmiştir. Daha sonar özel bir firmanın Pizza Üretim Hattı'nda, 15 farklı noktada 10x10 cm2 alandan temizlik sonrası alınan sürüntü örnekleri, ATP biyolüminesans yöntemi ve klasik mikrobiyolojik sayım yöntemi ile analiz edilmiştir ve sonuçların korelasyonu karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda ilgili iki analizin büyük oranda paralel sonuçlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For food producers, hygiene is one of the most important elements in Food Safety, so after the cleaning in the production line, cleaning is validated with microbiologial analysis. The classical microbiological analyzes are take long time. Therefore, it is aimed to investigate the use of ATP Bioluminescence metot as an additional control for microbiological analysis in the validation of cleaning. First of all, a validation study has been done with the aim of proving the correct correlation between the ATP bioluminescence metot and the classical microbiological counting metot. A standard curve was drawn to compare the results of analyzes of the ATP bioluminescence metot and the classical microbiological counting metot at the same site and at the same site from a known number of organisms. Then, swap samples taken from a 10x10 cm2 area at 15 different points on a special company's Pizza Production Line were analyzed by ATP bioluminescence metot and classical microbiological counting metot and the results were compared. The results were transferred to a graph and the relation between them was examined.