İki farklı dönemde hasat edilen kenger otunun (Gundelia tournefortii l.) silolanma olanakları
Ensiling possibilities of tumbleweed (Gundeli̇a tourneforti̇i̇ l.) harvested in two different periods
  1. Tez No: 593003
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dönemlerde hasat edilen kenger otunun (Gundelia tournifortii L.) silaj formunda alternatif kaba yem kaynağı olarak yem değerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, kenger otu çiçeklenme öncesi ve sonrasında hasat edilmiş, kabaca parçalanmış ve 2 günlük soldurulmanın ardından, 2 L lik plastik bidonlara silolanmıştır. Denemede tekerrür sayısı 5 ve silolama süresi 60 gün olmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, çiçeklenme öncesi kenger silajının kuru madde içeriğinin (% 11.95), çiçeklenme sonrasına göre (% 18.15) düşük olduğu görülmüştür (P0.05). Buna göre, her iki dönem silajının OM, HK, HP, HY, HS ve NÖM içerikleri sırasıyla; % 66.44-73.06, 23.51-18.69, 13.70-17.52, 4.06-3.12, 33.19-31.66 ve 15.49-20.77, ME değerleri ise 8.80-9.31 MJ/kg KM olmuştur. Silajların her iki dönem için NDF, ADF, ADL içerikleri ise sırasıyla; % 49.22-48.96, 42.22-38.99 ve 5.86-5.01 olup, aralarındaki fark önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine as an alternative forage source the feed value of tumbleweed silage which was harvested at different periods. For this purpose, tumbleweed was harvested pre- and post-bloom, roughly cutted, wilted for 2 days and then ensiling into 2 L plastic drums. The experiment was carried out with 5 replications and ensiling time was 60 days. According to the findings, DM content of pre-bloom silage (11.95%) was lower than from post-bloom (18.15%) (P0.05). Accordingly, for each two periods, OM, CA, CP, EE, CF, NFE were respectively 66.44-73.06, 23.51-18.69, 13.70-17.52, 4.06-3.12, 33.19-31.66, 15.49-20.77 % and ME values were 8.80-9.31 MJ / kg DM contents in the silages. NDF, ADF, ADL were also respectively; 49.22-48.96, 42.22-38.99, 5.86-5.01% contents in the silages and the difference between them were not significant (P> 0.05).