Osmanlı Devleti'nin Tanzimat Dönemi'nde kaza yönetiminin idari yapısı ve yargısal fonksiyonu
Kaza's administrative structure and judicial function of Ottoman Empire in The Tanzimat Period
- Tez No: 593033
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OSMANAĞAOĞLU KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yargılama hukuku veya yargı kararı anlamı da dahil olmak üzere birden çok manayı ifade eden“kaza”ifadesi, çalışmamızda günümüze kadar uzanan ilçe teşkilatının temeli olması yönüyle ele alınmıştır. Tanzimat Dönemi öncesinde kadının idaresi altındaki bölgeyi ifade eden ve daha çok adli nitelikte bir terim olan kaza, Tanzimat Fermanı'nın ilanı ile beraber esas idari niteliğini kazanmış ve idari teşkilattaki yerini almıştır. Tezimizde Tanzimat Dönemi sonrası yeni yapısına kavuşan kaza yönetiminin Tanzimat Dönemi'ndeki idari yapısı ve yargısal fonksiyonu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Kaza”means to the basis of district in this thesis, although there are many meanings of“kaza”like law of jurisdiction and judgement.“Kaza”, which has the judicial term and refers to an area that is under the judge's administration before the Tanzimat Period, obtains basic administrative character and replaces the administrative organization with proclamation of Tanzimat. In this thesis, we attempt to discuss administration of kaza's, which has a new organisation with Tanzimat Period, administrative structure and judicial function.