Karşılaştırma nesnesi olarak hayvanın başkalık durumları
Animals' otherness states as an object of comparison
- Tez No: 593032
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsan, kurduğu dünyada kendini ''ben'' olarak var edebilmesi için, bir ''başka''ya ihtiyaç duymaktadır. ''Ben''in kendini karşılaştırdığı varlığın da onun gibi duygu ve davranış becerilerine sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle, doğada insana en yakın varlık olan hayvan, ''ben''in karşılaşacağı ''başka'' olarak konumlanmaktadır. Bu tez çalışmasının konusu, tarihsel süreçte doğayı ve diğer varlıkları inceleyerek özbilinç geliştiren insanın, kendi karşısında hayvanı konumlandırdığı durumları, konu ile ilgili felsefecilerin düşünceleri ve sanatçıların eserleri ışığında incelemektir. Hayvan, insanın kendini tanımlarken başvurduğu bir kaynak olmanın yanı sıra, sanatçının dünyasında da güçlü bir etki sahibidir. İnsanın sosyal ve kültürel olarak kendini tanımlarken başvurduğu hayvanın nitelikleri, sanatçıların ifade dilinde de yer bulmaktadır. Yaşanılan teknolojik, bilimsel, sanatsal ve felsefi dönüşümler,“ben”in hayvan algısını değiştirdiği gibi, her dönemde sanatçıların imgelem dünyasını da etkilemektedir. Bu tez çalışması için yapılan resimler, insanın hayvana yani“başka”ya göre kendini konumlandırma çabasının yanı sıra,“ben”in hayvan imgesiyle yaptığı karşılaştırmaları görselleştirmeyi de amaçlamaktadır. Konu ile ilgili felsefecilerin düşüncelerini geçmiş ve güncel olaylar ile ilişkilendirilerek, tez bağlamındaki resimler meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The human needs an“other”to bring herself/himself into existence as a“self”in her/his world. The being to which the“self”compares itself needs to have similar emotional and behavioral skills, as well. Thus, animals, the closest creatures to human beings in the nature, are positioned as an“other”to be encountered by the“self”. This thesis study touches upon the states in which human beings, who have developed a self-consciousness by examining the nature and other creatures in the historical process, position animals against themselves, in the light of the thoughts of philosophers related to the issue and the work of artists. Used as a resource by human beings to define themselves; animals also have a strong effect in the world of artists. The qualities of animals that are used by human beings while defining themselves both socially and culturally are also used by artists in their expression language. Technological, scientific, artistic and philosophical transformations experienced not only change the animal perception of the“self”, but also affect artists' world of imagery in every period. The pictures drawn for this thesis study aim to reveal the person's effort of positioning herself/himself according to animals, in other words to the“other”and to visualize the comparisons made by the“self”via an animal image. The thoughts of the philosophers related to the issue were associated with past and present events and pictures were created within the context of the thesis.