Fevzi-i Bağdadi'nin şiirleri
Poems of Fevzi-i Bağdadi
  1. Tez No: 593034
  2. Yazar: KÜBRA SÖYÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Irak'ta yetişmiş Türkmen şairler hakkında bilgi veren eserler pek nadirdir. Bu memleketin yetiştirdiği yüzlerce şairden ancak birkaçının eserleri basılmıştır. Nitekim elimizde bulunan bir takım şiir mecmualarından anladığımıza göre divan sahibi birçok şaiirlerimizin, bugün ancak birkaç manzumelerinden başka eserleri görülmüş değildir. Asıl adı Muhammed Emîn olan Fevzî'nin divan tertip edip etmediği belli olmasa da kaside, tahmis, gazel ve tarihleri bulunmaktadır. Arapça ve Farsça 'yı tahsil görüp daha sonra başkalarını okutmaya başlamıştır. Türkçede ün yapmış bir münşi sayılırdı. Fuzuli'nin bir gazelini tahmis etmiş, Nedim'in gazeline nazire söylemiştir. Bu çalışmada XIX. Yüzyıl şairlerinden Fevzî-i Bağdadî'nin şiirleri incelenip çeviri yazı metni hazırlanmıştır. Çalışmamız, Asâr ve Türas Genel Heyeti Mahtûtât Ulusal Merkezi'ndeki nüshadan hareketle oluşturulmuştur. Fevzi-i Bağdadi'nin Şiirleri üzerine yaptığımız çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında XIX. Yüzyılın siyasi, kültürel ve edebi durumu üzerine kısa bir değerlendirme yapılmıştır. İlk bölüm Fevzi-i Bağdadi'nin hayatı, edebi kişiliği hakkında verilen bilgilerden oluşmaktadır. İkinci Bölümde, şiirlerinin metni şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde Fevzi- Bağdadi Şiirlerinin çeviri yazı metni verilmiştir. Çalışmanın sonunda Fevzi-i Bağdadi Şiirlerinin eski yazı nüshası eklenmiştir. Bu çalışmada Irak'ta yetişen Fevzi-i Bağdadi tanıtılıp, çeşitli şiir mecmualarında olan şiirleri ilim âlemine kazandırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The works that give information about Turkmen poets who were educated in Iraq It is rare. Only a few of the hundreds of poets raised in this country It is printed. Indeed, we have a number of poetry magazines we understand that many of the poets who own the sofa today, but a few There are no works other than his verses. His real name is Muhammad Although it is unclear whether Fevzî, who is sure, organized a council, tahmis, ghazals and dates. Arabic and Persian then he began to teach others. A famous munsi in Turkish It was counted. He predicted an ode of Fuzuli He said. In this study, XIX. Poems of Fevzî-i Bağdadî, one of the 18th century poets translation text was prepared. Our study, Asâr and Türas General The delegation was formed from the copy in the Mahtûtât National Center. Our work on Fevzi-i Bağdadi's Poems consists of sections. In the introduction, XIX. The political, cultural and a short assessment was made on the literary situation. First part Fevzi-i Baghdadi's life consists of information about his literary personality. In the second part, the text of his poems are examined in terms of form and content. In the third chapter, the translation text of Fevzi- Bağdadi Poems is given. At the end of the study, the old manuscript of Fevzi-i Bağdadi Poems was added. In this study, Fevzi-i Bağdadi grown in Iraq was introduced and The poems which are in the poem magazines will be tried to be gained to the world of science.