The intersection of class and gender: An analysis on family performances through coming-out practices of lesbian, gay, bisexual individuals
Toplumsal cinsiyet ve sınıf bağlamında lezbiyen, gey, biseksüel bireylerin aile performanslarının açılma pratikleri üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 593035
  2. Yazar: DAMLA UMUT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, heteronormatif çekirdek aileyi normal ve standart bir yapı olarak gösteren toplumsal normlar ve herkesçe kabul edilmiş tanımları Queer Teori'nin eleştirel perspektifiyle sorunsallaştırıyor. Aile kavramı, verili ve sabit bir yapı olarak düşünülmek yerine içine dahil olan bireylerce hissedilen yakınlıklar ve icra edilen pratikler olarak ele alınıyor. Tez çalışması boyunca iddia edildiği şekilde aile kavramının sabit olmayan, dönüşen ve akışkan yapısı, görüşme yapılan na-trans lezbiyen, gey ve biseksüel kişilerin biyolojik ve seçilmiş aileleriyle olan ilişkisi üzerinden inceleniyor. Heteronormativite etkisinde şekillenen alt sistemler olarak toplumsal cinsiyet ve sınıf değişkenleri bağlamında yapılan incelemede, farklı sınıflardan LGB'lerin aile performanslarındaki öznel çeşitlilikler ve her bir kimliğin toplumsal cinsiyet bağlamında aile pratiklerinde oluşturduğu farklılıklar ortaya çıkarılıyor. Bunu yaparken aile kavramının arkasında yatan kişisel ve toplumsal dinamikleri ve aileyi pratik etme/ yapma süreci tez çalışması boyunca yansıtılıyor.
Özet (Çeviri)
Problematizing the taken-for-granted definitions and roles standardizing and normalizing the heteronormative nuclear family, from the critical perspective of Queer Theory, this study considers family as a whole of practices performed by and intimacy felt among the members included rather than a given and concrete entity. In order to reflect the idea of unstable, transforming and fluid characteristic of the family notion, this research focuses on both the biological and chosen family relations of non-trans lesbian, gay and bisexual individuals. Analysis conducted in the intersection of class and gender as the sub-systems affected by heteronormative social structure has revealed the subjective differences within family performances of LGBs from different classes, and different reflections of each identity in family practices regarding their gender. By doing so, social and personal life dynamics behind the concept of family has been explored and process of practicing/ doing family has attempted to be reflected throughout the study.