Psikolojik dayanıklılık düzeyi ile çatışma yönetimi stili arasındaki ilişki: Beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The relationship between the level of resilience and conflict management style: A research on white collars
  1. Tez No: 593038
  2. Yazar: İPEK TURAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BÜTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çatışma, günümüzün hızla değişen, belirsiz ve karmaşık iş yaşamının ayrılmaz parçasıdır. İnovasyonu ve yüksek performansı besleyen işlevsel çatışmaların, kurumların başarısının sürdürülebilirliğinde önemli rolü vardır. Bu araştırmada, beyaz yakalıların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi ilişkisel tarama modelidir. Olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme ile, beş farklı kurumda çalışan, toplam 101 erkek ve 57 kadın ile çalışılmıştır. Ölçümlerde, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Örgütsel Çatışma Envanteri-II uygulanmıştır. Demografik veriler bir soru formu ile ayrıca toplanmıştır. SPSS 26 ile, psikolojik dayanıklılık ile çatışma yönetimi stili arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon, değişkenler arası farklılıklar için bağımsız gruplar t testi, demografik veri grupları ile araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler analizi için tek faktörlü varyans (Tek Faktörlü ANOVA) analizi kullanılmıştır. Psikolojik dayanıklılık düzeyi ile 'Bütünleştirme' stili arasında pozitif, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna karşın, psikolojik dayanıklılık düzeyi ile 'Kaçınma' ve 'Uyma' stilleri arasında negatif, düşük düzeyli ve anlamlı ilişki elde edilmiştir. 'Kendilik Algısı' ile 'Kaçınma' ve 'Uyma' boyutları arasında negatif, düşük düzeyde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. 'Sosyal Yeterlilik' ile 'Bütünleştirme' stili arasında pozitif, düşük düzeyde ve anlamlı ilişki ortaya konmuştur. Eğitimi yüksek lisans düzeyinde olan katılımcıların, lisans ve öncesi eğitim düzeyindekilerden, 'Sosyal Yeterlilik' boyutunda, manidar anlamda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yanı sıra, evli katılımcılar 'Yapısal Stil ve Gelecek Algısı' boyutunda bekârlardan manidar anlamda yüksektir. Araştırmanın analiz sonuçları, 'Bütünleştirme' stilini kullanan evli katılımcıların ortalamalarının, bekâr olanlardan manidar anlamda yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Conflict is an inevitable part of today's business life which is highly volatile, uncertain and complex. The functional conflicts as fostering innovation and high performance, has a significant role on the sustainability of the success of corporations. The major aim of this thesis is to examine the relationship between the level of resilience and the conflict management style of white collars. The sample were composed of 158 white collars of whom 101 were male and 57 were female from five different corporations. Convenience sampling as a specific type of non-probability sampling method was used. Resilience Scale for Adults, Rahim Organizational Conflict Inventory–II as research scales and a questionnaire to collect the demographic data were applied to the subjects. Analysis of the data was done with SPSS 26.0. Descriptive statistical methods were conducted to analyze the data. Independent t test for parametric tests was used for two group comparisons, ANOVA test for variables in the comparison of groups. The results show that there is a weak but positive significant relationship between 'Social Competence' and 'Integrating' style. Beside, there is a negative and low level significant relationship between 'Perception of Self' and 'Obliging' and 'Avoiding' styles. It has been found that a positive and low level significant relationship between the level of resilience and 'Integrating' style; and a negative and low level significant relationship between the level of resilience and 'Avoiding' and 'Obliging' styles. Analysis of the data shows that, married participants of the study has higher level of 'Integrating' style compared to single ones. Beside, married participants are in a higher level of 'Structured Style and Perception of Futute' dimension compared to single participants. Additionaly, the findings of the study points that the participants of the study who have the master's degree and upper level education are in a higher level of 'Social Competence' dimension compared to ones who has graduate degree or lower level of education.