Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun hikâyeleri üzerine bir araştırma
A study on Yakup Kadri Karaosmanoğlu's life and stories
- Tez No: 593041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1889 tarihinde Kahire'de doğmuş, altı yaşına kadar burada yaşamıştır. Annesi ve kardeşiyle Manisa'ya gelen yazar, çocukluğunun büyük kısmını ise burada geçirmiştir. 1903 yılında İzmir İdadesinde iken edebiyata karşı ilgi duymaya başlayan yazar bu dönemde değerli birçok yazarla tanışma fırsatı bulmuştur. Diplomat, hikâye ve roman yazarı olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu makaleleri ile de Türk toplumunun Tanzimat'tan bu yana geçirdiği değişiklikleri eserlerinde yansıtmıştır. Sanat hayatına Fecr-i Âtî topluluğunda başlayan yazar, daha sonra bireysel sanat anlayışından toplumsal sanat anlayışına yönelmiştir. Romancılığıyla öne çıkan yazar aynı zamanda anı, mensur şiir, deneme ve tiyatro türlerinde de eser vermiştir. İlk hikâyesi (Bir Kadın Meselesi) Servet-i Fünûn dergisinin 8 Temmuz 1910 tarih, 998'inci sayısında yer alan yazarın hikâyecilikte en verimli yılları 1921 ve 1922'dir. Yazarın hikâyeleri Bir Serencam, Rahmet ve Milli Savaş Hikâyeleri adlı eserlerinde toplanmıştır. Tezimizin konusu olan hikâyelerinde sağlam bir gözlem gücü dikkat çeker. Çocukluk anıları ve milli mücadele dönemi Türk toplumunun geçirdiği evreler hikâyelerine kaynaklık etmiştir. Bu kaynakları yazar akıcı ve olanca canlılığıyla okura aktarmıştır. Bu çalışmanın amacı, ölüm tarihi olan 1974'e kadar edebiyatımıza önemli katkılarda bulunan yazarın hikâyelerini incelemek ve edebiyat dünyasındaki yerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Yakup Kadri Karaosmanoğlu was born in Cairo, in 1889 and lived in here till six years old. The writer, coming to Manisa with his mather and sitling, passed a great port of his childhood in here In 1903, while he was in İzmir High School, the writer started to deal with the litareture, and found the opportunity to meet many valuable writers in that period. As well as becoming a diplomat, story and novel writer, Yakup Kadri Karaosmanoğlu reflected the alterations that the Turkish Society's passed from Tanzimat period to Today into his works via his articles, too. The writer started his art life at Fecr-i Âtî community, and later he headed for from individualistic art understanding to social art understanding. The writer, coming to the forefront with his novelistic, at the same time, gave works in the types of memory, prosaic poem, essay and theatre, too. The writer's the most prolific years in story writing are in 1921 and 1922, and his first story (AWoman Issue) took place in Wealth of Sciences (Servet-i Fünûn) Magazine and its 998th number on 8 of July in 1910 date. The writer's stories have been collected at the works, called“A Consequence, mercy and Civil War Stories.”In his stories which are the subject of the thesis, a strong observation power draws attention. Childhood memories and national struggle period, Turkish society's changing phases, made a resource of his stories. The writer transferred those sources to the reader with fluent language and vitality. The aim of this study is to analyze the stories of the writer, who is contributing the literature efficiently until 1974 when the date of his death, and is to determine his place in the world of literature.