The impact on innovation, marketing and governance capabilities on export performance of turkish firms
İnovasyon, pazarlama ve yönetişim yeteneklerinin Türk firmalarının ihracat performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 593042
  2. Yazar: GİZEM YÜZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kaynak-tabanlı bakış ve üst kademe kuramından yararlanan bu çalışmanın amacı, Türk firmalarının ihracat performanslarının üç temel firma yeteneği olan inovasyon, pazarlama ve yönetim yeteneklerinden nasıl etkilendiğini anlamaktır. Bu etkiyi daha net anlayabilmek için ihracat performansı dört farklı boyutta ölçülmüştür; toplam ihracat miktarı, ihracat yoğunluğu, ihracat yapılan ülke sayısı ve firmanın kendi sektöründeki ihracat sıralaması. Bu ilişkileri test etmek amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ilk 1000 ihracatçı firma listesinde yer alan 30 üretici-ihracatçı firma incelenmiştir. Firma faaliyet raporlarının içerik analizi ve kodlamasının yanısıra başka incil veriler de toplanmış ve belirlenen her bir firma yeteneği çoklu göstergelerle ölçülmüştür. Regresyon sonuçları, pazarlama v Ar-Ge yatırımlarının yanında patent sayısı, Ar-Ge merkezi sayısı ve yönetim kuruluna ait uluslararasılaşma özelliklerinin ihracat performansını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drawing on resource-based view and upper echelon theory, this study aims to examine how Turkish firms' export performance is associated with three sets of firm capabilities; innovation capabilities, marketing capabilities and management-governance capabilities. To get a better understanding of the issue, export performance was measured in four distinct ways including total export volume, export intensity, number of export countries, and being a top industry exporter. To test these relationships, 30 manufacturing firms that are among top 1000 exporters of Turkey (Turkish Exporters Assembly list) were investigated. By content analyzing and coding their annual reports as well as collecting additional secondary data, firm capabilities were measured through multiple indicators. According to the regression results, marketing and R&D investments as well as, number of patents, number of R&D centers and several board of directors' attributes were found to be significantly increasing firm export performance.