Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi komitesi'nin (CEDAW) Türkiye raporları ve sivil toplum çerçevesinde Türkiye'de kadının durumunun değerlendirilmesi
Committee on the elimination of discrimination against women (CEDAW), Turkey reports and evaluation of the status of women in turkey civil society framework
  1. Tez No: 593049
  2. Yazar: MURAT KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
CEDAW, kadın haklarının iyileştirilmesi amacı taşıyan uluslararası sözleşmeler içerisinde önemli bir konumda bulunmaktadır. CEDAW çerçevesinde belirlenen maddeler, kadın-erkek eşitliğinin hayata geçirilmesi için kaldıraç etkisi görebilecek düzenlemeler barındırmaktadır. 189 BM üyesi ülkenin onayladığı CEDAW, Türkiye için de kadın haklarının iyileştirilmesinde referans alınan sözleşmelerden birisidir. Sözleşmenin işleyiş sürecinin yürütme organı olarak adlandırılabilecek olan Sözleşme Komitesi'nin, taraf ülkelerdeki ilerlemeleri izlediği raporlama mekanizması bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, içeriğin odak noktasını oluşturan başlıklardaki mevcut metinler ve raporları değerlendirerek, Türkiye'nin CEDAW'a taraf olmasının ardından kadın haklarında yaşanan gelişmelerde CEDAW'ın etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın kapsamı, sözleşmenin kurumsallaşmasıyla bağlantılı olarak Türkiye'de yaşanan somut düzenlemelerle sınırlı olmasından dolayı, kadın hakları olgusunu her yönüyle ele alan sosyolojik bir değerlendirme yapma amacı taşınmamıştır. Türkiye'de kadın haklarında yaşanan gelişmelerin CEDAW'a taraf olunmasından sonraki sürece denk gelen kısmının ele alınması amacını taşıyan çalışmada, Komite'nin Türkiye raporları ve Türkiye'nin Komite'ye sunmuş olduğu Periyodik Raporlarından verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Sivil Toplum KuruluşlarınınCEDAW Gölge Raproları ve kadın hakları değerlendirmeleri karşılaştırmalı biçimde ele alınarak çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
CEDAW has an important position in international conventions aimed at improving women's rights. The legislation determined within the framework of the CEDAW contains regulations that may have a leverage effect for the implementation of equality between men and women. CEDAW was approved by the 189 UN member countries, is also one of the reference contract for improvement of women's rights in Turkey. The Convention Committee, which can be called the executive power of the process of the Convention, has a reporting mechanism in which it monitors progress in the Contracting States. The aim of the study is to evaluate the available texts and reports in the headings that constitute the focus of the content. Another objective of the study was to assess the developments within the scope of Turkey reports. The scope of the study, in connection with the institutionalization of the contract is limited to the embodiments experienced in Turkey. As a result, it is not intended to make a sociological assessment that covers all aspects of women's rights. For this purpose, data from the 2010 and 2016 committee report on Turkey and Turkey's Combined Second & Third Periodic Report, Combined Fourth & Fifth Periodic Report, Sixth and Seventh Periodic Report is evaluated.The CEDAW Shadow Reports of NGOs and women's rights evaluations of NGOs were evaluated in a comparative manner and included in the study.