Kadına karşı şiddet ve ailenin korunması sorununun Türk hukuk mevzuatı ve uluslararası sözleşmelerdeki yeri
Violence against women and the problem of protecting the family in Turkish law and international conventions
- Tez No: 530046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu'nu değerlendirerek günümüzde ülkemizdeki uygulamalarına, yeniliklerine ve noksanlıklarına değinerek çözüm geliştirmek ve sorunlara ışık tutmak amacıyla öncelikle Birinci Bölümde“kadınlara yönelik ayrımcılık”ve“şiddet”kavramları üzerinde çalıştık. Akabinde, 6284 Sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden önce Türk Hukuk Mevzuatında bu hususun ele alınış biçimleri, bu alanda yapılan düzenlemeler, çalışmalar ve kanunlara yer verdiğimiz İkinci Bölümümüzde, özellikle 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un Türk Hukukuna getirdiği yenilikler, uygulama alanı ve zafiyetlerine ilişkin geniş açıklamalara yer vererek aynı zamanda 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile mukayese yaparak Yeni Kanun'un Eski Kanun karşısında getirdiği yenilikler ve çözümler üzerinde odak kurduk. Üçüncü Bölümde çalışmamızın ana temasını oluşturan ve fikir çalışmamışın odağında olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a geniş yer verdik. Keza bu bölümde kanunun amacını, kanunun kapsamını, kanunun uygulama şartlarını, kanunun uygulanabilirliği ve kararın verilmesi ve nihai olarak kanunda öngörülen koruyucu ve önleyici tedbirler konularını detay anlatımlı alt başlıklar halinde tek tek inceledik. Son olarak Dördüncü Bölümde, çalışmamıza esin kaynağı olan kadına karşı her türlü ayrımcılığın ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi gibi hususlarda Türkiye'nin de Taraf Devlet olduğu ve pozitif hukukumuzda tesiri olan uluslararası sözleşmeleri anlattık. Bu sözleşmelere tek tek yer vererek getirdikleri reformist uygulamalar, yeni tanımlamalar, yenilikçi düzenlemeler ve iç hukukumuzdaki etkilerine yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
By evaluating the Law No. 6284 on Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women; we have been working on the concepts of“discrimination against women”and“violence”in the first chapter in order to develop solutions and to shed light on problems by referring to our practices, innovations and deficiencies in our country today. Then, in the Second Section, where the Laws of 6284 entered into force, the forms of handling this issue in the Turkish Law Legislation, the regulations, works and laws that are made in this area; in particular the innovations brought to the Turkish Law by the Law No. 4320 on the Protection of the Family, its application area and weaknesses and also by comparing the Law No. 6284 on Protecting the Family and the Prevention of Violence Against Women, We focused on it. In the third chapter, we have given a wide scope to the Protection of the Family and the Law on the Prevention of Violence Against Women, both of which constitute the main theme of our work, In this section, we examined the purpose of the law, the scope of the law, the application conditions of the law, the applicability of the law and the decision, and finally the protective and preventive measures envisaged in the law. Finally, in Part Four, we talked about Turkey as a State Party to the prevention of all kinds of discrimination and social sex-based violence against a woman who is a source of inspiration, and we talked about international conventions in our positive law. We have tried to include reformist practices, new definitions, innovative arrangements and the effects of our domestic law by bringing these contracts one by one.