Kamu borçları ve gelir dağılımı ilişkisi
Public debts and income distribution
- Tez No: 593072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kamu borçları klasiklerin olağanüstü durumlarda baĢvurduğu ve Keynesyen teoriye göre olağan durum haline gelip, günümüzde de ekonomik dengesizlikleri gidermek amacıyla en sık kullanılan araçlardan biridir. Bu çalıĢmanın amacı geliĢmiĢ ve geliĢmekte olan 58 ülkede kamu borçları ve gelir dağılımı iliĢkisini incelemektir. Kamu borç göstergesi olarak kamu borcunun GSYĠH' ya oranı, kamu dıĢ borcunun GSYĠH'ya oranı, kamu dıĢ borcunun toplamı, uzun dönem kamu borcu ve kamu borç yönetimindeki baĢarı düzeyi borç değiĢkenleri olarak kullanılırken gelir dağılımı eĢitsizliği göstergesi olarak Gini katsayısı kullanılmıĢtır. Veriler panel veri yöntemi ile analiz edilmiĢtir. Analiz sonucuna göre kamu borçlarının GSYĠH'ya oranının gelir dağılımı eĢitsizliği üzerindeki etkisi farklılık göstermektedir. Kamu dıĢ borcunun GSYĠH'ya oranının gelir dağılımı eĢitsizliği üzerinde negatif yönlü bir etkisi bulunmaktadır ve bu etki istatistiksel olarak da anlamlıdır. Uzun dönem kamu borcu ve kamu dıĢ borcunun toplamının gelir dağılımı eĢitsizliği üzerinde pozitif yönlü bir etkisi bulunmaktadır ve bu etkiler istatistiksel olarak da anlamlıdır. Diğer yandan kamunun borç yönetimi baĢarı düzeyi, gelir dağılımı eĢitsizliğini negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir Ģekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Public debt is one of the most frequently used tools for the elimination of economic imbalances, which has become the usual situation according to the Keynesian theory and is used by the classics in extraordinary situations. The aim of this study is to investigate the relationship between public debts and income distribution in 58 developed and developing countries. As the public debt indicator, the ratio of public debt to GDP, the ratio of public external debt to GDP, the sum of public external debt, long-term public debt and the level of success in public debt management are used as debt variables, while Gini coefficient is used as an indicator of income distribution inequality. The data were analyzed by panel data method. According to the results of the analysis, the effect of the ratio of public debt to GDP on income distribution inequality varies. The ratio of public external debt to GDP has a negative effect on income distribution inequality, which is statistically significant. The sum of long-term public debt and public external debt has a positive effect on income distribution inequality and these effects are also statistically significant. On the other hand, public debt management success level has a negative and statistically significant effect on income distribution inequality.