Papağan ciklid balığı (Cichlasoma citrinellum x cichlasoma synspilum) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen doğal ve sentetik pigment kaynaklarının büyüme ve deri rengi üzerine etkileri
Effects of natural and synthetic pigment sources added to red parrot (Cichlasoma citrinellum x cichlasoma synspilum) diets at different rations on growth and skin color
  1. Tez No: 593071
  2. Yazar: KEREM AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akvaryum balıklarından olan Papağan ciklid (Cichlasoma citrinellum x Cichlasoma synspilum) balığının derisindeki göz alıcı renkleri, yapısında bulunan pembe- kırmızı karotenoid grubu renk maddeleri sayesinde sağlanmaktadır. Sentetik ve doğal renk maddelerinin derideki birikimlerini karşılaştırılmak amacı ile yapılan bu çalışma; 3 gr'lık Papağan ciklid balıklarında 5 grup ve 2 tekerrür (Kontrol grubu (K0), Karofil Pink (KAP), Haematococcus pluvialis (HP), Kırmızı Pancar ve Karofil Pink (KP+KAP), Kırmızı Pancar ve Haematococcus pluvialis (KP+HP) ile 3 ay süresince beslenmiştir. Toplam canlı ağırlık artışı en yüksek 27,17±1,61 g ile karofil pink içeren grupta ölçülürken en düşük 17,58±1,66 g ile Haematococcus pluvialis ilaveli yem grubunda ölçülmüştür. Yem değerlendirme katsayısı en yüksek 1,47±0,09 ile karofil pink ilaveli yem grubunda ölçülürken en düşük 2,29±0,58 ile Kontrol grubunda ölçülmüştür. Deneme gruplarında derideki kimyasal (spektrofotometrik) ve fiziksel (Hunter L, a, b) ölçümler yapılmıştır. Spektrofotometrik ölçümlere göre en yüksek değer 694,33±407,86 ile karofil pink içeren grupta ölçülürken en düşük değer 278,66±69,17 ile Haematococcus pluvialis içeren yem grubunda izlenmiştir. Fiziksel ölçümlere göre ise Hunter L ve Hunter a değerleri benzer şekilde bulunmuştur. Hunter b değerlerine göre en yüksek değerler KP+HP içeren yem grubunda ölçülürken en düşük K0 grubunda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parrot cichlid (Cichlasoma citrinellum x Cichlasoma synspilum), one of the aquarium fishes, has eye-catching colors in its skin and its pink-red carotenoid group is provided by its colorants. The aim of this study is to compare the accumulations of synthetic and natural colorants in the skin. 5 grams and 2 replicates in 3 g parrot fish (Control Group (K0), Karofil Pink (KAP), Haematococcus pluvialis (HP), Red Beet and Karofil Pink (KP + KAP), Red Beet and Haematococcus pluvialis (KP + HP) was fed for 3 months. Total live weight gain was measured with the highest of 27,17±1,61 g and Karofil Pink group and the lowest was 17,58±1,66 g with Haematococcus pluvialis. The feed conversion ratio (FCR) was measured with 1.47±0.09 in the Karofil Pink supplemented feed group and the lowest in the control group by 2.29±0.58. In experimental groups, chemical (spectrophotometric) and physical (Hunter L, a, b) measurements were made on the skin. According to spectrophotometric measurements, the highest value was 694,33±407,86 and the lowest value was 278,66±69,17 with Haematococcus pluvialis. According to physical measurements Hunter L and Hunter a values were found to be similar. According to Hunter b values, the highest values were determined in the feed group containing KP + HP and the lowest K0 group.