Fibromiyalji hastalarında zihin kuramı özellikleri ve üstbiliş işlevlerinin belirtilerin yorumlanmasına ve hastalık üzerine etkisi
Theory of mind characteristics and metacognitive functions of fibromyalgia patients and their relationships with interpretation of symptoms and disease
  1. Tez No: 593083
  2. Yazar: YUNUS BAYRAM KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
FMS'li hastalarda üstbiliĢsel iĢlevler ve zihin kuramı özelliklerinin belirti yorumlama ve hastalık üzerine etkileri araĢtırılmıĢtır. FMS'li hastaların daha patolojik üstbiliĢsel iĢlevlere ve daha düĢük zihin kuramı puanlarına sahip oldukları görülmüĢtür. Regresyon katsayılarının anlamlılığına iliĢkin t-testi sonuçları incelendiğinde ise, sadece ÜstbiliĢ-30 toplam, A Aleksitimi Ölçeği Duygusal BileĢen Alt Ölçeği ve A Aleksitimi Ölçeği Duygusal Deneyim Çözme ve Ġfade Etme Alt Ölçeği puanlarının FMEA toplam puanı üzerinde önemli bir yordayıcı olduğu görülmüĢtür. Bu konuda daha büyük bir örneklemde daha fazla çalıĢmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The effects of metacognitive functions and theory of mind characteristics on symptom interpretation and disease were investigated in patients with FMS. Patients with FMS had more pathological metacognitive functions and lower mental theory scores. When the t-test results related to the significance of regression coefficients were examined, it was seen that only Metacognition-30 total, A Alexithymia Scale Emotional Component Subscale and A Alexithymia Scale Emotional Experience Solving and Expression Sub-Scale scores were significant predictors of FMEA total score. Further studies are needed in a larger sample.