Amerikan protestan fundamentalizmi
American protestant fundamentalism
  1. Tez No: 593084
  2. Yazar: MERYEM NURBANU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amerikan Protestan Fundamentalizmi'ni incelediğimiz bu yüksek lisans tezinde, Amerikan Protestanlığı içinde dini bir hareket olarak ortaya çıkan Fundamentalizmin tarihi arka planı, tarihsel süreci, temel ilkeleri ve inanç prensipleri incelenmiş; günümüz Fundamentalist kiliselerinden örnekler sunulmuştur. Çalışmanın amacı günümüzde İslamiyet söz konusu olduğunda pejoratif bir şekilde İslamiyet'e atfedilen“Fundamentalizm”kavramının, ABD Protestanlığı içinde ortaya çıkan, Hıristiyanlık ile ilgili bir kavram olduğunu ortaya koymaktır. Tezin ilk bölümünde Fundamentalizmin, ABD'de Protestanlık içinde ortaya çıkış süreci kronolojik olarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Fundamentalizmin temel dogmaları, ayırt edici ilkeleri, dispensasyonalist tarih anlayışları tanımlanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, ABD'de varlığını sürdüren Fundamentalist kilise ve kurumlardan önemli görülen on beş tanesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, which deals with American Protestant Fundamentalism, studies American Protestant Fundamentalism's historical background and process; fundamentals and basic tenets; exemplifies today's Fundamentalist churches and organisations. The aim of this study is revealing that the“Fundamentalism”term is not an Islamic originated notion that Islam is accused pejoratively by being Fundamentalist, but it is a Christian term that originates from American Protestantism. In first chapter, deals with historical process of Fundamentalism within Protestantism in USA as chronologically. In second chapter, identifies Fundamentalism's basic tenets, distinctive fundamentals and dispensationalist conception of history. In third chapter, examines fifteen of Fundamentalist churches and organisations which are existing in today's USA.