5510 sayılı kanun md. 4/1-a kapsamında sigortalı sayılanlar
People who deemed insured in accordance with the law number 5510, article 4/1-a
- Tez No: 593099
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
506 sayılı Kanun döneminde SSK'lı olarak isimlendirilen iş sözleşmesi kapsamında çalışanlar, 5510 sayılı Kanun'un 4/1-a bendinde düzenlenmiştir. 4/1-a bendi temel olarak iş sözleşmesi ile çalışanların sosyal sigortalılıklarını düzenlemektedir. Bu durumda esasen Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olabilmek bakımından iş ilişkisinin iş sözleşmesi kapsamında yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak sosyal sigortalılığı bu bent kapsamında düzenlenen kişiler yalnızca iş sözleşmesi ile çalışanlar değildir. Nitekim kanun koyucu belirli sebeplerle iş sözleşmesi kapsamında çalışmayan bazı kişileri de özel hüküm ve kanunlarla 4/1-a kapsamına almıştır. Bu çalışmada sosyal güvenlik ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde, yargı kararlarından da yararlanarak 4/1-a sigortalı olan kişilerin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People who work under the employment contract named insured in period of the Law number 506 and were issued in Law number 5510, article 4/1-clause a. 4/1-clause a constitutively issue the social insurances of employees with employment contract. In this case, in order to be insured under the Article 4/1-clause a of the Law, employee relations have to be carried out under employment contract. However, employees are not the only ones whose social insurance are issued under this clause. People who are not working under the employment contract are included in insurance scope under 4/1-a by the legislative with special provisions and laws for certain reasons. This study is aimed to examine 4/1-a insured employees in framework of social insurance and other relative 4/1-a legislations and judicial decisions.