Havayolu işletmelerinde içsel pazarlama uygulamaları ve işletme rekabetçi avantajı üzerine etkisi
The effect of internal marketing applications on competitive advantage in arlines businesses
- Tez No: 593120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÖZYER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Havayolu işletmeciliği çok sıkı rekabetin yaşandığı bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Sıkı rekabet içerisinde, müşteri memnuniyetinin sağlanması ve insan kaynağının elde tutulması işletmelerin başarısı ve rekabet üstünlüğü sağlaması açısından çok önemlidir. Bu yüzden çalışanlara yönelik içsel pazarlama stratejilerinin önem kazandığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, içsel pazarlama uygulamaları ile işletme rekabetçi avantajı ilişkisinin incelenmesi ve çalışanların içsel pazarlama algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türk tescilli uçaklarla ticari hava taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinin çalışanları ile bir uygulama gerçekleştirilmiş ve çalışmaya 414 birey iştirak etmiştir. Araştırma verileri anket aracılığı ile toplanan çalışmada veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, içsel pazarlama uygulamalarının (sosyal imkânlar, hizmet içi eğitim, ödüllendirme, iletişim ve yönetim desteği) havayolu işletmelerinde rekabetçi avantajı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Çalışanların içsel pazarlama algıları arasında yaş, eğitim durumu ve çalışma süresine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır. İçsel pazarlama algısı erkek çalışanlarda kadınlardan, evli çalışanlarda da bekârlardan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Airline business stands out as a very competitive sector. In strict competition, ensuring customer satisfaction and keeping human resources are very important in terms of ensuring the success and competitive advantage of the airline businesses. Therefore, it is seen that internal marketing applications for employees gain importance. The purpose of this study is to examine the relationship between internal marketing practices and competitive advantage and to determine whether employees' internal marketing perceptions differ according to their demographic characteristics. For this purpose, an application have carried out with employees of the firms operating in Turkish airlines sector with Turkish registered aircrafts engaged in commercial air transport. 414 individuals have participated in study. Data were collected by using SPSS 24.0 package program. According to the results, internal marketing practices (social facilities, in-service training, rewarding, communication and management support) have a positive effect on the competitive advantage of airline companies. There is no statistically significant difference between internal marketing perceptions of employees according to age, educational status and working time. The perception of internal marketing is higher in men than in women and married workers.