Milletlerarası hakem kararlarının iptal edilme nedenlerinden tahkim anlaşmasının geçersiz olması
Setting aside of international arbitral awards due to invalidity of arbitration agreement
- Tez No: 593122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun 15 (A) maddesinde milletlerarası hakem kararlarının iptal edilme sebepleri belirtilmiştir. Bunlardan bazılarının bizzat iptal başvurusunda bulunan tarafça ispatlanması gerekirken bazıları ise iptal davasını gören mahkeme hâkimi tarafından res'en dikkate alınır. Tahkim anlaşmasının geçer-sizliği, iptal başvurusunda bulunan tarafça varlığı ispatlanması gereken nedenlerden biridir. Tahkim anlaşmasının geçersizliği, hukukçuların üzerinde yıllardır tartıştığı konulardan biri olmuştur. İlk bölümde Milletlerarası Tahkim Kanunu hakkında genel bilgi verilecektir. İkinci bölümde milletlerarası hakem kararlarına karşı başvurulabilecek kanun yolları açık-lanacak ve özel olarak iptal nedenleri anlatılacaktır. Nihayet üçüncü bölümde ise tahkim anlaşması kavramı, tahkim anlaşmasının hukuki niteliği, düzenlenme şekilleri, geçerliliğine uygulanacak hukuk, bağımsızlık ilkesi, tahkim anlaşmasının kurucu unsurları ve geçerlilik şartları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The reasons of setting aside of the arbitral awards are stated in Article 15 (A) of International Arbitration Code numbered 4686. While some of these reasons have to be proved by the party who applies for setting aside, the other reasons will be judi-cally noticed by the Court. Invalidity of arbitration agreement is one of the reasons which has to be proved by the party who applies for setting aside. The invalidity of arbitration agreement has been one of the issues that lawyers have been discussing for years. In the first part, general information about International Arbitration Code numbe-red 4686 will be given. In the second part, legal remedies against international arbitral awards will be indicated and reasons of setting aside will be specifically clarified. Finally, in the third part, the concept of arbitration agreement, its legal characteristic, forms of its organization, the law to be applied to its validity, the principle of inde-pendence, constituent elements of arbitration agreement and conditions for validity of arbitration agreement will be explained.