MTK ile karşılaştırmalı olarak HMK hükümlerine göre hakem kararlarının iptali
Setting aside of arbitral awards according to HMK provisions comparatively with MTK
  1. Tez No: 492233
  2. Yazar: ŞAZİYE TUBA ULUKUŞ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ŞANAL GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tahkim, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği konulara ilişkin uyuşmazlıkların hakemler eliyle çözümlenmesini ifade eden bir müessese olup hakemler tarafından verilen kararlara karşı başvurulabilecek hukuki yol, belirli sebeplerin varlığı halinde, iptal davası açmaktan ibarettir.“MTK ile Karşılaştırmalı Olarak HMK Hükümlerine Göre Hakem Kararlarının İptali”isimli bu çalışmamızda iptal davası (HMK m. 439) ele alınmış olup öncelikle tahkim ve hakem kararı kavramları üzerinde durulmuş, HMK ve MTK hükümleri çerçevesinde verilen hakem kararlarının iptali talebiyle açılacak iptal davalarına ilişkin usul hükümleri, iptal sebepleri, iptal davası neticesinde verilebilecek kararlar, bu kararların sonuçları, bu kararlara karşı öngörülen kanun yolları ve hakem kararlarının icrası karşılaştırmalı olarak incelenmiş, tartışmalı konularda doktrin ve Yargıtay görüşleri ortaya konulmaya çalışılmış, yeri geldiğinde kişisel görüşlerimize de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arbitration is the institution which expresses the settlement of disputes through the arbitrators, concerning the issues that the parties may freely dispose. In case of definite grounds, the legal remedy against the arbitral awards, which is given by the arbitrators, is to apply for setting aside. In this thesis we discuss comparatively the application for setting aside, in the meanwhile we emphasized sense of arbitration and arbitral award, the procedural provisions of setting aside, grounds of setting aside, outcomes of setting aside, legal remedies for the judgements about setting aside and execution of arbitral awards, we tried to put out doctrine and Court of Cassation views about topical issues and our personal opinions when appropriate.