Eğitimli kadınların çalışma hayatına ilişkin tercihleri: İstanbul ilinde seçilmiş ilçelerde yapılan bir inceleme
Educated women's preferences for work life: An investigation on selected districts in İstanbul
- Tez No: 593146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Emek faktörü, üretimin gerçekleşmesi ve devamının sağlanması için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Türkiye'de potansiyel emek gücünün ortalama yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Bu nedenle de ekonomik gelişim ve kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için kadın işgücünden sürekli olarak fayda sağlanması gereklidir. Ayrıca sosyal, kültürel ve hukuki anlamda da toplumların yüksek bir gelişim hızına ulaşmaları kadınların çalışma hayatı içerisinde yer almaları ile mümkün olacaktır. Ancak toplumsal yaşam, aile yaşamı ve iş yaşamı içerisinde kadın ve erkek çalışanlar farklı hak ve yükümlülükler ile karşılaşmaktadır. bu farklılıklar genellikle kadınların aleyhine olmakta ve bundan dolayı da kadınların çalışma hayatına girmeleri ve sürekli olarak iş yaşamı içerisinde kalabilmeleri zorlaşmaktadır. Bu anlamda kadın ve erkeklerin eşit şartlarda rekabet edebileceklerini söyleyebilme imkanı bulunmamaktadır. Her ne kadar eğitim seviyesi yükseldikçe eşitsizlikler azalsa da, tam olarak yok olduğunun söylenebilmesi mümkün olmayacaktır. Bu çalışmada nitelikli kadın işgücünün çalışma hayatına ve çalışma olgusuna olan bakış açısı incelenmiştir. Kadınların sahip olduğu demografik özellikler maddi imkanlar ve diğer bazı unsurların çalışma istek ve tercihlerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışma İstanbul ilinde bazı ilçelerde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda kadınların iş yaşamına girmesi ve sürekli olarak çalışmaları ile ilgili çeşitli unsurların farklı ağırlıklarda etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The labor factor is indispensable for the realization and continuation of production. The average half of the potential labor force in Turkey are women. Therefore, it is necessary to continuously benefit from the female labor force in order to realize economic development and development. In addition, it will be possible for the societies to reach a high development rate in social, cultural and legal terms with the participation of women in working life. However, in the social life, family life and business life, male and female employees face different rights and obligations. these differences are usually against women and therefore it is difficult for women to enter the working life and to stay in the business life continuously. In this sense, it is not possible to say that men and women can compete on equal terms. Although inequalities diminish as the level of education rises, it will not be possible to say that it has disappeared completely. In this study, the point of view of qualified female labor force on working life and working phenomenon is examined. The demographic characteristics of women, financial opportunities and the effect of some other factors on their wishes and preferences were investigated. The study was conducted in some districts of Istanbul. As a result of the study, it was concluded that various factors related to women's entry into business life and their continuous work were effective at different weights.