Çayırdüzü köyü monografisi (Rize - Çamlıhemşin)
Monography of Çayirdüzü village (Rize - Çamlihemşin)
- Tez No: 593161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 672
Özet
Ülkemizin topraklarında çağlardan beri farklı medeniyetler var olmuştur. Çeşitli kültürler bu topraklarda mozaik bir yapı oluşturarak ülkemize zenginlik katmıştır. Bu zenginlik diğer alanlara da yansıdığı gibi halkların edebiyatlarına ve yaşamlarına yansımış, onlarla harmanlanarak yaşamaya devam etmiştir. Kültür çeşitliliğinin renkleri Doğu Karadeniz bölgesinde yoğun biçimde görülmektedir. Bu çalışmada Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çayırdüzü köyünün halk edebiyatı, halk bilimi ürünleri, köy halkının günlük yaşamı ve köy hakkındaki pek çok bilgi detaylıca derlenip incelenmeye çalışılmıştır. Derlenmiş olan bu ürünlerin çoğu sözlü kaynaklara dayanmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, kuşaktan kuşağa aktarılan ve yaşatılan, aynı zamanda hızla gelişen teknoloji karşısında manevî değerini kaybetmeye yüz tutmuş zengin sözlü ürünlerin derlenerek yazılı bir kaynakta toplanıp yok olmasını önlemeyi amaç edinmiştir. Bu çalışma bir saha araştırmasıdır. Saha araştırmaları sırasında görüşme ve gözlem metotları kullanılarak derleme yapılmıştır. Çalışmamız giriş hariç dört bölümden oluşur. Giriş bölümünde derleme metotlarının sahada nasıl uygulandığı incelenmiştir. Birinci bölümde Rize, Çamlıhemşin ve Çayırdüzü köyü hakkında genel bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde sahanın halk edebiyatı ürünleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde sahanın halk bilimi ürünleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise gündelik hayat ve halk bilgisi ürünlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different civilizations have existed in our lands down through the ages. Cultural variety has enriched our lands by creating a mosaic structure. This enrichment has been reflected and well blended to the literatures and lifestyles of people along with many other areas of life and it still being existed today. Colors of cultural variety can be observed throughout the Eastern Black Sea region of Turkey. Folk literature, folk science items, life styles of the people in Çayırdüzü village in Çamlıhemşin/Rize, and many other information about the village have been investigated and compiled in this study. Most of these compiled items are based on verbal sources, therefore, this study aims collecting rich verbal items -which have been handed over from generations to generations and are in the verge of losing their moral values due to the fast-growing technology- in one written source in order to prevent them to be lost. This study is a field research. During the field research interviews and observation methods have been used for compilation. This study consists of introduction and four chapters. In the introduction chapter, compilation methods used in the field research are explicated. In the first chapter, general information about Rize, Çamlıhemşin and Çayırdüzü Village are explained. In the second chapter, folk literature items of the field are examined. The third chapter gives the information about folk science items of the field. Finally, daily life and folk information of the village is demonstrated in the fourth chapter.