Türk hukukunda anonim ortaklıkta denetim komitesi ve denetimin işlevi
Audit commitee in Turkish corporation law and function of audit
- Tez No: 593171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HACIMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk Anonim Şirketler Hukuku'nda monist yapılı bir yönetim kurulu yapısının belirlenmesinin sonucunda ve globalleşen kurumsal yönetim kavramı çerçevesinde ortaya çıkan denetim komitesi ve denetim işlevi; Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası düzenlemeleri, Türk Bankacılık hukuku ile birlikte diğer hukuk sistemleriyle karşılaştırılarak ele alınmaktadır. Bu kapsamda öncelikle yönetim kurulu sistemleri ve yönetim kurulunun şirket ile ilişkileri ele alınmış, sonrasında kurumsal yönetim kavramı ve temel ilkeleri incelenmiştir. İşbu Çalışmanın ana konusu olan denetim komitesinin tarihsel süreçteki ortaya çıkışından günümüzdeki konumuna kadarki süreç ve konumu, diğer hukuk sistemleri ile birlikte değerlendirilmekte olup en son bölümde ise seçilen on farklı şirketin denetim komitesi çalışma yönergeleri karşılaştırılarak ideal çalışma yönergesinin nasıl olması gerektiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The audit committee and audit function, which emerged as a result of the determination of a monist structure board structure in Turkish Joint Stock Companies Law and within the framework of the globalizing corporate governance concept, are discussed by comparing them with the Turkish Commercial Code, Capital Markets regulations, Turkish Banking Law and other legal systems. In this context, the board systems and the relations of the board with the company are discussed and afterwards, the concept and basic principles of corporate governance are examined. The process and position of the audit committe, from its emergence to its current position, which is the main subject of this Study, are evaluated together with other legal systems. In the last section of this study, how to prepare an ideal audit committee's guidelines is discussed by comparing the audit committee's guidelines of the ten selected companies.