Cari açık sorununa ithal ikamesi odaklı çözüm önerileri
Import substitute focused solutions to current account deficit
- Tez No: 593172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde genel olarak ekonomi konusu çok fazla dikkat çeken ve araştırmaya açık bir konu olarak gündeme gelmektedir. Bir ülkedeki ekonomi durumu o ülkenin gelişmişlik düzeyini, eğitim durumunu, dış ülkeler ile ilişkisini ve huzur ve refahına etki etmektedir. Ekonomi konusu ile ilgili olarak en fazla üzerinde durulan konu cari açık problemi olarak ifade edilmektedir. Cari açık sorununu alt edebilmek için yapılan çalışmalar ve cari açık oluşumuna etki edene faktörler ile ilgili literatürde çok fazla çalışma olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada genel olarak cari açık sorunu ve çözümleri üzerinde durulmuştur. Buradan hareketle tez kapsamında, ödemeler dengesi ve bilançosu, dış ticaret dengesi, hizmetler dengesi, yatırım gelirleri dengesi, cari transferler dengesi, sermaye finans hesabı, resmi rezerv hesabı, cari açığın tanımı, ithalat ihracat ilişkisi, enerji fiyatları, dış ticaret açığı, ekonomik kalkınma ve ekonomik büyüme ile ilgili cari açık, ekonomik kalkınma ve cari açık arasındaki farklar, dış ülkeler ve ülkemizdeki cari açık problemi, cari açık sorununa ithal ikamesi odaklı çözüm önerileri konularına değinilmiştir. Bu çalışma, cari açık konusundaki geniş yelpazesi sebebiyle yapılacak benzer çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country economical topics are the most remarkable and coming into the question about it. A country's economical situation determines the country's development, educational status, relationship with foreign countries also wealth and welfare. Mostly, economics emphasizes current account deficit problem. It'sobserved that there are lots of studies in the literature about examinations to defeat the problem of current account deficit and the factors that causes current account deficit. In this study, generally the problem of current account deficit and the solutions about the current account deficits were analyzed. As it seems the wholethesis suggests a type of resolution about balance of payments, foreign tradebalance, service balance, investment income balance, current transfers balance, capital finance account, official reserve account, definition of current account deficit, import-export relationship, energy prices, foreign trade deficit, differences between economic development and current account deficit problem, foreign countries and current account deficit problem in our country were examined with the help of import substitution. This study will highlight the next studies in a wide range due to research about current account deficit.