Ortopedik ameliyatlarda kombine spinal epidural anestezide artikain ve bupivakainin blok ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 59318
  2. Yazar: YUSUF GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL, DR. İSFENDİYAR KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çalışmamızda ; kalça ve alt ekstremitelerin ortopedik ameliyatlarında, kombine spinal epidural anestezi tekniğini, % 2'lik artikain ile % 0.5 bupivakainin fentanille kombinasyonunun anestezi kalitesi, hemodinamik etkileri ve komplikasyonları araştırıldı. ASA I, II, III grubundan yaşlan 23-82 arasında olan 40 hastaya KSEA tekniği uygulandı. İki gruba ayrılarak birinci gruba spinal aralıktan % 2'lik artikain 3.5 mi + 50 (ig fentanil, ikinci gruba % 0.5 bupivakain 2.5 mi + 50 ug fentanil uygulandı. Anestezi genişliği ve süresi için gerektiğinde lokal anestezik + opioid kombinasyonu verilmek üzere ve postoperatif analjezi için epidural kateter yerleştirildi. Hastalarda anestezi yeterliliği, sensoryal (Tıo) ve motor bloğun (% 100) yerleşmesi için geçen süreler, kan basıncı ve nabız sayısı değişiklikleri, postoperatif ağrı başlama süreleri ve komplikasyonları kaydedildi. KSEA uygulanan hastaların tümünde yeterli sensoryal ve motor blok sağlandı. Sensoryal blok başlama süresi (Tıo) artikain grubunda 5.13 ± 2.45 dakika, bupivakain grubunda 7.00 ±1.51 dakika, motor blok başlama süresi (% 100) artikain grubunda 7.60 ± 2.80 dakika, bupivakain grubunda 9.13 ± 1.81 dakika bulundu. Sensoryal blok süresi artikain grubunda 79.67 ± 8.76 dakika, bupivakain grubunda 112.00 ± 13.73 dakika, motor blok süresi ise artikain grubunda 114.67 ± 10.77 dakika, bupivakain grubunda 158.00 ± 13.73 dakika bulundu. Postoperatif ilk analjezik gereksinim süresi artikain grubunda 165.67 ± 55.94 dakika, bupivakain grubunda 252.73 ± 48.75 dakikabulundu. Maksimum blok seviyesi T6 dermatomunda, ortalama blok seviyesi Tıo dermatomunda oluştu. Her iki grupta da anlamlı kan basıncı ve nabız değişiklikleri olmadı. 40 hastanın birinde hipotansiyon, beşinde titreme, dördünde bel ağrısı, üçünde bradikardi ve bir hastada bulantı görüldü. Hiçbir hastamızda postspinal baş ağrısı olmadı. 40 hastanın 25 'inde (% 62.5) sedasyon skalası 1 bulunmuştur. Araştırmamızın sonucunda ortopedik cerrahi girişim yapılacak hastalarda KSEA'nin az dozda lokal anestezik ile yeterli sensoryal ve motor blok sağlandığı, yan etkilerinin az olduğu, anestezi genişliğini ayarlayabilme ve süresini uzatabilme olanağı sağladığı için iyi bir alternatif teknik olduğu sonucuna vardık. Artikainin iyi bir anestezi kalitesi, hemodinamik stabilite sağlaması nedeniyle KSEA tekniğinde güvenle kullanılabileceği kanaatine vardık. Fentanilin lokal anesteziklerle kombine kullanılmasının, lokal anesteziklerin dozlarının az tutulmasına ve etkilerinin daha çabuk başlamasına ve yeterli sedasyon sağladığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY In this study we have investigated the haemodynamic effects, quality of anesthesia and complications of articaine 2% and bupivacaine 0.5% combination with fentanyl technique in orthopedic surgeries of lip and lower limbs. Combine spinal epidural anesthesia (CSEA) technique was performed two forty patients age between 23-82 and ASA I-III. Patients were randomly divided into two groups. 3.5 ml articaine 2% + 50ug fentanyl in the first group (Group A) and 2.5 ml bupivacaine 0.% + 50 jig fentanyl in the second group (Group B) were injected into the subaracnoid space. Epidural catheter was inserted for additional local anesthetic + opioid medication and for postoperative analgesia sufficiency of anesthesia, onset time of sensorial block (Ti0), onset time of motor block (100%), alterations of arterial pressure and heart rate, onset time of postoperative pain and complications were recorded. Sufficient sensorial and motor blocks were achieved in all patients. Onset time of sensorial block (Ti0) was 5.13 ± 2.45 min. in articaine group and 7.00 ±1.51 min. in bupivacaine group. Onset time of motor block (100%) was 7.60 + 2.80 min. in articaine group an 9.13 + 1.81 min. in bupivacaine group. Sensorial block time was 79.67 ± 8.76 min. articaine group and 112.00 ± 13.73 min. in bupivacaine group. Motor block time was 114.67 ± 1.77 min. in articaine group and 158.00 ± 13.73 min. in bupivacaine group. The first analgesic requirement time in the postoperative period was 165.67 ± 55.94 min. in articaine group and 252.73 ± 48.75 min. in bupivacaine group. The maximal block level was in T6 dermatom and mean block level was in T]0 dermatom. 57Heart rate and arterial pressure weren't altered significantly in both group. We observed hypotension in one, trembling in five, waist pain (lumbago) in four, bradycardia in three and nausea in one patient of the forty patients. Postspinal headache weren't observed in any patient. Sedation scales were found 1 in twenty-five (2.5%) of the forty patients. We concluded that CSEA was good alternative method in anesthesia because of its sufficient sensorial and motor block with lower local anesthesic doses, minimal side effects and possibility of adjustment of the anesthesia period. We may concluded that articaine may use safely in CSEA because of its haemodynamic stability and good anesthesic quality. Fentanyl when combined with local anesthtetics, dose of local anesthetic and onset time of local anesthetics were reduced and good sedation obtained. 58