Açık ve laparoskopik kolesistektomilerde total intravenöz anestezi ile inhalasyon anestezisinin tiroid fonksiyonları üzerine etkileri
The Effects of total intravenous anesthesia and inhalational anesthesia on thyroid functions in open and laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 59319
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Tiroid bezi fonksiyonu anestezi uygulamasında önemlidir. Fakat anestezi ve tiroid hormonları arasındaki ilişki hakkında çok az bilgimiz vardır. Biz bu çalışmada iki ayrı anestezi tekniğinin, ve iki ayrı cerrahi tekniğinin, plazma tiroid hormonları seviyesine etkisini araştırdık. Laparoskopik (n=20) ve açık (n=20) kolesistektomi olacak 40 hasta çalışmaya alındı, îndüksiyondan sonra, her grup kendi arasında rastgele ikiye ayrılarak bir gruba izofluran, diğer gruba ise propofol+fentanil infüzyonu ile anestezi idamesi sağlandı. Bütün hastalardan indüksiyondan önce, operasyon başlamasından 1 saat sonra, 6 saat sonra ve 24 saat sonra venöz kan örnekleri alınarak, T4, FT4, T3, FT3 ve TSH düzeylerine bakıldı. Operasyon boyunca hastaların sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı ve kalp atım hızı 5 'er dakika ara ile kaydedildi. ETC02 ve Sp02 değerleri sürekli izlendi. Tiroid hormonlarının cerrahi travmaya belirgin bir yanıt vermediğini, laparoskopik cerrahinin de tiroid hormon seviyesine etkisi olmadığını gördük, izofluran kullanılan grublarda tiroid hormonlarının seviyesinde belirgin bir değişme olmadığı, yüksek doz fentanil kullanılan propofol gruplarında ise, operasyondan sonra alman kanlarda anlamlı olarak TSH seviyesinin yükseldiğini saptadık. Bu sonuçlar, anestezi altında tiroid hormonlarının cerrahi travmaya belirgin bir yanıt vermediğini, anestezik ajanların tiroid hormonları üzerine daha fazla etkili olduğunu gösterdi. Laparoskopik kolesistektomi uygulanan gruplarda, pnömoperitonyumu takiben sistolik arter basıncı ve diyastolik arter basıncında anlamlı yükselme tespit edildi. Pneumoperitonyuma bağlı kalp atım hızında bir değişiklik bulunmadı. Çalışmamızda tiroid hormonları üzerine anestezi yönteminin daha fazla etkili olduğunu, cerrahi tekniğin ise daha çok hemodinamik parametreler üzerinde etkili olduğunu gördük. Anestezik ajanların ve dozlarının tiroid hormonları üzerine etkilerini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is little known on the relation between thyroid gland function and anaesthesia, although thyroid gland function has importance in anaesthetic management. In our study we compared the effects of two anaesthetic and two surgical technique on plasma concentrations of thyroid hormones. Fourty patients scheduled for laparascopic (n=20) and open cholesistectomy (n=20) are inrolled into the study. Each group was divided into two randomly following induction of anaesthesia. In one group patients received isoflurane and the other propofol and fentanyl for anaesthetic management. Blood samples were drawn four times to measure the concentrations of T4, FT4> T3, FT3 and TSH. First blood sample were drawn just before the induction of anaesthesia, the second sample at sixty minutes after the surgical incision, and third and fourth samples were drawn at 6 and 24 hours after induction respectively. Systolic, diastolic arterial pressures and heart rates were recorded every five minutes and ETCO2 and SPO2 observed during the procedure. By measuring thyroid hormones, we observed that there were no significant responses to surgical stress. Laparascopic surgery had no effect on thyroid hormones either. There were no changes in thyroid hormones in groups receiving isoflurane whereas TSH concentrations were significantly greater in the blood samples drawn after the procedure in groups receiving propofol and higher doses of fentanyl. We observed that anaesthetics had more effect on thyroid gland rather than surgical stress. In the groups managed with laparoscopic cholecystectomy systolic arterial pressure and diastolic arterial pressure increased significantly following pneumoperitoneum. Pneumoperitoneum had no effect on heart rate. In our study we observed that anesthetic management had more effect on thyroid hormones while surgical technique, had more effect on hemodynomic parameters. We believe further studies are needed to investigate effects of anaesthetics on thyroid hormones. 55