Diz protezi olgularında hasta kontrollü epidural analjezi ile levobupivakain ve levobupivakaine fentanil ilavesinin postoperatif analjezi ve stres yanıt üzerine etkisi
Comparison of levobupivacaine and levobupivacaine plus fentanyl for postoperative analgesia and hormonal response with patient controlled epidural analgesia after total knee replacement
- Tez No: 225318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diz protezi ameliyatları en ağrılı ortopedik uygulamalardan birisi olup cerrahi sonrası hasta mobilizasyonunun ve rehabilitasyonunun hızlandırılması ve stress yanıtın baskılanabilmesi için postoperatif dönemde yeterli ve uygun analjezi sağlanması çok önemlidir. Postoperatif dönemde ağrı tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden birisi hasta kontrollu epidural analjezidir (HKEA). Levobupivakain de (L) bu yöntemle uygulanabilen ve bir opioid olan fentanil (F) ile kombine edilebilen bir lokal anesteziktir. Bu çalışmada kombine spinal epidural anestezi yöntemiyle total diz protezi replasmanı yapılan 50-75 yaş arası ASA I-II risk grubundaki 40 olgu rasgele iki gruba ayrılarak postoperatif dönemde bir gruba HKEA yöntemi ile % 0.125 L (Grup L), diğerine ise % 0.125 L/4 mcg/mL F (Grup F) kombinasyonu verildi. Olgularda operasyon sonrası noninvazif ortalama arteryel basınçlar (OAB), kalp atım hızları (KAH), solunum sayıları (SS), istirahat ve hareketteki ağrı vizüel analog skala (VASİ ve VASH) ile Bromage skorları, biyokimyasal değerleri, verilen analjezik miktarı ve yan etkiler ile kandaki adreno kortikotropik (ACTH), kortizol ve prolaktin (PRL) düzeyleri karşılaştırılmış olup gruplar arasında OAB, KAH, SS, Bromage skorları, kullanılan analjezik miktarı ve yan etkiler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). İstirahat ve hareketteki VAS ağrı skorları değerlendirildiğinde, post-operatif 4. saatteki Grup L VASİ ve VASH değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu ( p=0.030, p=0.049). Her iki grupta ACTH, kortizol ve PRL hormon seviyelerinin cerrahi sonrası arttığı ve sonrasında düştüğü, fakat Grup F'deki düşüşlerin Grup L'ye göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Total-knee replacement is one of the most painful orthopedic procedures, and it is very important to provide sufficient and convenient analgesia to enhance the patient mobility and rehabilitation, and to reduce stress response to surgery during the postoperative period. Patient-controlled epidural analgesia (PCEA) is one of the most effective methods for the treatment of the post-operative pain. Levobupivacaine (L) is a local anesthetic which can be administered using the PCEA, and can be combined with fentanyl (F). In this prospective study, 40 ASA physical status I-II patients aged 50-75 yr who were scheduled to undergo total-knee replacement with combined spinal epidural anesthesia were enrolled, and randomly divided into two groups to receive L 0.125% (Group L) and L 0.125% / F 4 mcg/mL (Group F) for postoperative PCEA. After surgery, mean arterial pressures (MAP), heart rates (HR), respiratory rates (RR), pain scores at rest and movement with visual analog scale (VASR and VASM), Bromage scores biochemical test results, amount of received analgesics, side effects and the level of adrenocorticotrophic (ACTH), cortisol and prolactine in blood were compared between groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of MAP, HR, RR, Bromage scores, amount of received analgesics and side effects (p>0.05). Four hours after surgery, VAS pain score for Group L was significantly higher both at rest and movement (p=0.030, p=0.049) respectively. For both groups, it was noticed that the level of ACTH, cortisol and prolactine were increased after surgery and decreased, but the decreasing in Group F was statistically significant compared with Group L.It was concluded that the use of Levobupivacaine, in combination with fentanyl is much better than levobupivacaine alone for the pain relief after the total-knee replacement and for the suppression of stress response to surgery.