Çalışanların teknolojiye hazırbulunuşluk eğilimleri, teknoloji kabulü ve iş tatmini arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A study on the relationship between technology readiness propensity, technology acceptance and job satisfaction of the employees
  1. Tez No: 593186
  2. Yazar: SÜHEYLA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışanların teknolojiye hazırbulunuşluk ve teknolojiyi kabul eğilimleri ile iş tatmini arasındaki muhtemel ilişkinin araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada, Minnesota İş Tatmini Ölçeği, Ulusal Teknolojiye Hazırbulunuşluk Ölçeği ve Teknoloji Kabul Modeli olmak üzere üç farklı ölçek kullanılmıştır. Anketler, Türkiye genelinde herhangi bir iş yerinde çalışan ve çalışırken bir şekilde teknolojiyi kullanan çalışanlara uygulanmıştır. Başlangıçta, anketlerin elden yazılı olarak ulaştırılması suretiyle, 100 kişi üzerinde pilot çalışma yapılmış ve ardından açımlayıcı faktör analizi yapılarak bazı sorular anketten çıkarılmıştır. Sonrasında kalan sorular kullanılarak hazırlanan online anket ile çalışmaya devam edilmiştir. Literatürde söz konusu alanda yapılan çalışmalar bulunmakla birlikte, iş tatmini ile ilişkilendirilmek yerine daha çok diğer iki ölçek arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Çalışma sonucunda; iyimserlik, yenilikçilik, algılanan fayda ve kullanım kolaylığı ile iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki; çalışılan kurumun niteliği ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki; yaş ile teknolojiye hazırbulunuşluk ve teknoloji kabulü arasında pozitif bir ilişki tespit edilirken; rahatsızlık ile iş tatmini, güvensizlik ile iş tatmini ve yaş ile iş tatmini arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
A survey comprising Minnesota Job Satisfaction Questionnaire, National Technology Readiness Survey and Technology Acceptance Model has been used in this study aiming at researching any possible relationship among the technology readiness, technology acceptance and job satisfaction of the employees. The surveys have been filled in by the employees who work for any company across Turkey and use technology in any manner during performance of their duties. Initially a pilot study was conducted with 100 employees by delivering the hard copies of surveys in person and thereafter some questions have been excluded following the exploratory factor analysis. Later, the study was continued via an online survey prepared by using the remaining questions. There are studies conducted in the relevant field within the literature, however these studies focus on the relationship between the technology surveys used in this study rather than their correlation with the job satisfaction. In this respect, the research is considered as a contribution to the literature. As a result of the research, a significant and positive relationship has been detected among the optimism, innovation, perceived usefulness and perceived ease of use and the job satisfaction as well as a significant relationship between the status of the employer institution and job satisfaction; a positive relationship among the age and technology readiness and technology acceptance. However, no relationship has been detected between the job satisfaction and discomfort, job satisfaction and insecurity and age and job satisfaction.