Artvin yöresi sarıçam-ladin-göknar karışık meşcerelerinde aralama derecelerinin ağaçların dağılımlarına etkisi
The effects of thinning on distribution of trees in scots pine-oriental spruce-caucasian fir mixed stands in Artvin region
- Tez No: 593207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞKIN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, ''Artvin Yöresi Sarıçam-Ladin-Göknar Karışık Meşcerelerinde Aralama Derecelerinin Ağaçların Dağılımlarına Etkisi'' üzerinde çalışılmıştır. Bu karışık meşcerelerde uygulanacak aralama yöntemi ile müdahale şiddetinin ne olması gerektiği hakkında bilgiler bilimsel bulgular ile ifade edilmeye çalışılmıştır. Aralamanın etkisi, aralamaların devamında ağaç gelişiminde meydana gelen farklılıklar olarak ifade edilmektedir. Genel olarak meşcere gelişimi ile gövde kalitesi üzerine aralama zamanının ve yoğunluğunun etkisi, aralama etkisinin araştırılmasına yönelik çalışmalarda tespit edilmeye çalışılmıştır. Bireylerin artım ve dayanıklılığı aralama devamında yükselmektedir. Fakat, yoğun aralamalar sonrasında biyotik ve abiyotik zararlar ortaya çıkmaktadır. İlaveten, gövde kalitesi üzerine olumsuz etkide bulunmak ile birlikte, toplam ürün miktarını da azaltmaktadır. Aralama tatbikatları genel olarak kullanılabilir odun miktarını yükseltebilse de, her zaman birim alandaki toplam artımı etkilememektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular aralama çalışmalarının orman ağaçlarının dağılımlarını etkileyen önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Sonuçlar aralama kesimlerinin ağaç sayısı bakımından dağılımlarda meydana gelen değişimlerin göğüs yüzeyi bakımından meydana gelen değişimlerden daha fazla olduğunu göstermiştir. Alanlarda göğüs yüzeyi bakımından mutedil yüksek aralamada % 25.07 – 26.10, kuvvetli yüksek aralamada %35.12-35.68 oranlarında ağaç çıkarılmasına rağmen bu oranlar ağaç sayısı bakımından mutedil yüksek aralamada % 47.92-54.63 arasında, kuvvetli yüksek aralamada ise %51.30 – 60.10 arasında değişmektedir. Aralama kesimlerinde karışımlarının devamının sağlanabilmesi için karışımda buluna türlerin ağaç sayılarının oransal olarak korunmasına dikkat edilmelidir
Özet (Çeviri)
This study was tried on "The effects to the distribution of thinning degree in Scots pine-Oriental spruce-Caucasian fir mixed stands in Artvin''. It was tries to express with scientific findings that the information about application of which intervention severity with thinning method in this mixed stands. The effects of thinning were expressed as differences occurring on tree development in continuation of thinning applications. In generally, the effects of thinning time and density on stand development with stem quality were tried to be identified in researches aimed to determine effects of thinning. Diameter increments and strength of individuals rise after thinning applications. However, biotic and abiotic damages are occurred after intensive thinning applications. Moreover, it is decreased total product amount together a negative impact on stem quality. In generally, the thinning applications can be rised the usable amount of wood, but they are not always affected total increase in unit area. The findings obtained in this study show that thinning cuttings are an important factor affecting the distribution of forest trees. The results showed that the effects of thinning cuttings in the distribution of trees in terms of the number were higher than the changes in the basal area. Although 25.07% - 26.10% of the trees in the moderate high thinning and 35.12-35.68% in the strong high thinning were removed, these rates ranged between 47.92-54.63% in the moderate high thinning and 51.30 - 60.10% in the strong high thinning. In order to ensure the continuity of the mixture in thinning cuttings, it should be paid attention to the proportional protection of the tree numbers of the species in the mixture.