Elektrik bas gitarın çağdaş klasik müzikteki yeri, icra teknikleri ve notalama yöntemleri
The role, the performance techniques and notation methods of the electric bass guitar in contemporary classical music
- Tez No: 593208
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Elektrik bas gitar, kontrabas icracılarının yaşadığı sorunları büyük ölçüde çözüme kavuşturması bakımından oldukça etkili bir buluştur. 1950'li yıllardan itibaren Amerika'dan başlamak üzere üretimsel olarak dünyaya yayılmış ve dönemin önde gelen popüler müzik türlerinde yer alarak kullanımı dünya çapında benimsenmiş bir enstrümandır. Kendine has çalım teknikleri, tınısal zenginlikleri, istenilen düzeyde ses seviyesi elde edebilme özelliği hem kendi icracısını hem de bulunduğu müzik topluluğu içindeki diğer icracıları memnun edebilecek şekilde gelişmiştir. Gitar ve, keman ailesinin en bas sesli üyesi kontrabasın bir sentezi olarak tanımlayabileceğimiz bu enstrümanı günümüzde eşlik haricinde solo olarak da kullanabilmekteyiz. Bu araştırmada, söz konusu enstrümanın yapısal unsurları, tarihsel olarak kaydettiği gelişim süreci, notalamadaki çeşitli gelişme ve yenilikleri, başta batı sanatının günümüzdeki sahası çağdaş klasik müzik yörüngesinde olmak üzere ne tür müziksel alanlarda nasıl kullanıldığı, bu alanlara neler kattığı ve onlardan neler kazandığı gibi soru ve hususlar, yetmişli yıllardan günümüze değin üretilmiş kompozisyon örnekleri zemininde incelenip tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The invention of the electric bass guitar effectively brought along solutions to many problems experienced by double bass players. Since its origins in the USA in the 1950s it has, in terms of manufacturing, spread worldwide and has since been adapted as an instrument by the vanguard of the popular musical styles of our times. Its original performance techniques, timbral multifariousness and its ability to produce sounds at nearly any desired dynamic level have since evolved to a point that satisfies the needs of performers their members of the ensembles which they play with. The instrument, which may roughly be defined as a synthesis of the guitar and which is the lowest pitched instrument of the violin family - the double bass - can today be used besides an accompaniment also as a solo instrument. The present thesis analyzes and discusses the physical properties of the instrument, its development throughout history, innovations concerning its notation, and its areas of application with a strong focus on contemporary classical music especially reflecting on the questions and matters concerning its contributions and benefits, on the basis of exemplary compositions from the 1970s to the present.