Spirulina'nın toplam fenolik bileşenlerinin, antioksidan kapasitesinin ve antioksidan bileşenlerin biyoalınabilirliğinin araştırılması
Investigation of phenolic compounds, antioxidant capacities and bioaccessibility of Spirulina
- Tez No: 593242
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Spirulina platensis antioksidan, antibakteriyel, antidiyabetik, antiviral, antikanserojen vb. gibi pek çok sağlık yönü ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde, ticari olarak satışa sunulmuş, 3 farklı markaya ait (Egert, Shiffa Home ve Hana) Spirulina platensis toz örneklerinin ekstrakte edilebilir, hidrolize edilebilir ve biyoalınabilir fenoliklerinin antioksidan kapasite (DPPH, ABTS, CUPRAC) ve toplam fenolik bileşen analizleri yapılmıştır. En yüksek toplam fenol içeriği değerinin Hana markalı ürünün hidrolize edilebilir fenoliklerine ait olduğu saptanmıştır (7200,38±1,01a mg/100 g GAE km). Örnekler arasından en yüksek TEACABTS değerinin Hana markalı ürünün hidrolize edilebilir fenoliklerine ait olduğu (132,03±2,60a μmol TE/g), en yüksek TEACDPPH değerinin Shiffa Home markalı ürünün hidrolize edilebilir fenoliklerine ait olduğu (129,01±0,04a μmol TE/g), en yüksek TEACCUPRAC değerinin de Hana markalı ürünün hidrolize edilebilir fenoliklerine ait olduğu (206,15±2,11a μmol TE/g) bulunmuştur. Spirulina platensis toz örneklerine ait hidrolize edilebilir fenoliklerin antioksidan kapasiteleri ve toplam fenol içerikleri, ekstrakte edilebilir fenoliklerin antioksidan kapasiteleri ve toplam fenol içeriklerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Tüm örneklerde toplam fenol içeriklerinin biyoalınabilirlik değerleri %77,0-87,18 arasında bulunmuştur. Biyoalınabilir TEACABTS değerinin, %55,90-92,87 arasında, TEACCUPRAC değerinin, %20,57-34,31 arasında, TEACDPPH değerinin %3,59-16,31 arasında olduğu belirlenmiştir. Toplam fenol içeriğinin % biyoalınabilirlik değerinin en yüksek olduğu ürün Shiffa Home markalı ürün olarak tespit edilmiştir (%87,18±4,33), ayrıca % biyoalınabilir TEACABTS değerinin en yüksek olduğu ürün yine Hana markalı ürün olarak bulunmuştur (%92,87±0,05). % biyoalınabilir TEACCUPRAC (%34,31±0,84) ve TEACDPPH (%16,31±1,42) değerlerinin en yüksek olduğu ürün ise Egert markalı ürün olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spirulina platensis draws attention with its healthy aspects like antioxidant, antidiabetic, antibacterial, antiviral, anticancer. In this study, Egert, Shiffa Home and Hana branded Spirulina platensis powder products which commercially sold in Turkey were compared and the changes in total phenol content, antioxidant capacity of extractable, hydrolyzable abd bioaccessible phenolics of these products were investigated. In this study, Hana branded Spirulina powder (7200,38±1,01a mg/100 g GAE dm) showed the highest total phenol content value of Spirulina platensis powder products. In this study, when it compared with other samples, hydrolysable Hana branded Spirulina platensis powder showed highest TEACABTS value (132,03±2,60a μmole TE/g), hydrolysable Shiffa Home branded Spirulina powder showed highest TEACDPPH value (129,01±0.04a μmole TE/g) and hydrolysable Hana branded Spirulina powder showed highest TEACCUPRAC value (206,15±2,11a μmole TE/g). Antioxidant capacity and total phenol content of hydrolyzable phenolics of Spirulina platensis powder products were higher than antioxidant capacity and total phenol content of extractable phenolics of Spirulina platensis powder products. In the all of samples, bioaccessibilities of total phenol contents was range of 77,0-87,18 %. Bioaccessibility of TEACABTS was in the range of 55,90-92,87 %, bioaccessibility of TEACCUPRAC was in the range of 20,57-34,31 %, bioaccessibility of TEACDPPH is in the range of 3,59-16,31 %. Shiffa Home branded product (87,18±4,33 %) showed the highest bioaccessibility (%) of total phenol content value. Otherwise, Hana branded product (92,87±0,05 %) showed the highest bioaccessibility (%) of TEACABTS value. Egert branded product showed the highest bioaccessibility (%) of TEACCUPRAC (34,31±0,84 %) and TEACDPPH values (16,31±1,42 %).