Otomatik meteorolojik veri toplama ve iletim sisteminin tasarımı ve üretimi
Design and fabrication of the automatic meteorological data acquisition and transmission system
  1. Tez No: 593259
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında meteorolojik verilerden, rüzgâr hızı, rüzgâr yönü, hava sıcaklığı, hava nemi, açık hava basıncı, yerel güneşlenme şiddeti ve süresi vb. ölçümlerin elde edilebilmesi için algılayıcı elemanlar kullanılarak; rüzgâr hızı ölçümü için 4 kepçeli mekanik Anemometre, rüzgâr yönü ölçümü için içinde doğrusal manyetik alan algılayıcılar barındıran mekanik rüzgâr yön algılayıcısı, hava sıcaklığını ve bağıl nemi aynı anda tek bir noktada ölçebilmek için polimer teknolojili yarı-iletken tümleşik sıcaklık ve nem algılayıcısı, güneş ışığı ölçümü için yarı-iletken ışık algılayıcı kullanılarak meteorolojik veri üreten ölçüm cihazları tasarlanmıştır. Meteorolojik verilerin toplanması, işlenerek anlamlı hale getirilmesi ve iletilmesi için Android işletim sistemli mobil bir telefon cihazı üzerinde çalışabilen OMOVTİS isimli yazılım geliştirilmiştir. Cihaz üzerindeki Bluetooth modül ile ham veriler toplamaktadır. Veriler bir saatlik dosyalar halinde SQLite veri tabanı dosyalarında saklanmaktadır. Ham veriler anlık olarak hesaplanmakta, cihaz ekranında görüntülenmekte ve uzak kullanıcılara html formatlı WEB sayfası şeklinde ulaştırılmaktadır. Ayrıca veriler *.db, *.xls dosya formatlarına dönüştürülerek medya ortamlarında saklanabilmekte ve uzak kullanıcılara transfer edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to provide measurements such as wind speed, wind direction, air temperature, atmospheric pressure, local insolation intensity and time etc. From meteorological data by means of detecting elements; for wind speed calculation four cup mechanic anemometer, for wind direction calculation mechanical wind direction sensor including linear magnetic field sensor, to measure air temperature and relative humidity for at a single point at the same time polymer technology semi-conductor integrated temperature and moisture sensor, for sun shine measure semiconductor light sensor have been designed. A software called OMOVTIS has been developed to collect metrological data, to process to make meaningful information and to transfer, which can work on a mobile phone device that works with android operating system. With the bluetooth module on the device, the raw data is collected. Data is stored in SQLite database files hourly. Raw data is calculated instantly and displayed on the device screen and delivered to remote users in the form of a WEB page in html format. In addition, the data can be kept in media in *.db, * .xls file formats and transferred to remote users.