Tıbbi bitki esaslı Ca- alginat malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Medical plant based material production and characterization
  1. Tez No: 593258
  2. Yazar: SEZİN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖZDEMİR KÜÇÜKÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, alkanna tinctoria (hava cıva otu) köklerinden elde edilen yanık tedavisi başta olmak üzere yara tedavisi kullanımına uygun doğal kremin, kalsiyum alginat polimeri modifikasyonu sonucu üretimi gerçekleşen yüzeylere aplike edilmesi üzerine odaklanılmıştır. Toz formdaki 2 farklı cps değerine sahip sodyum alginat polimerinden, sodyum alginat çözeltileri elde edilmiştir. Tamamen gıda artığı olarak doğaya karışan, mineral bakımından en zengin organik atık olan yumurta kabukları kalsiyum kaynağı olarak kullanılmış ve seyreltilmiş hidroklorik asit ile farklı konsantrasyonlarda kuagülasyon banyosu hazırlanmıştır. Sodyum alginat çözeltisinden koagülasyon banyosunda kalsiyum alginat film yüzeyler üretilmiştir. Yüzey optimizasyonu sağlandıktan sonra hava cıva otu köklerinden elde edilen bal mumu ve zeytinyağı içeren yanık kremi kalsiyum alginat film yüzeylere uygulanmıştır. Elde edilen kalsiyum alginat film yüzeylerin su tutma, boyut değişimi, porozite, toz tutma, nem tayini, eğilme direnci, sürtünme direnci, FT-IR, SEM, EDS ve DSC analizleri yapılmıştır. Bunun yanı sıra, elde edilen modifiye kalsiyum alginat polimerinden lif çekimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında kalsiyum alginat film yüzeylerin yara tedavisine uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focus on the application of natural cream suitable for wound treatment especially on burn treatment obtained from alkanna tinctoria (air mercury grass) roots to surfaces produced as a result of calcium alginate polymer modification. Sodium alginate solutions were obtained from sodium alginate polymer having 2 different cps values in powder form. Egg shells, which are the richest organic waste of minerals, are completely mixed with nature as food residue, were used as calcium source and a quagulation bath was prepared with diluted hydrochloric acid in different concentrations. Calcium alginate film surfaces were produced from sodium alginate solution in a quagulation bath. After the surface optimization was achieved, the burn cream containing wax and olive oil obtained from the air mercury grass roots was applied to the calcium alginate film surfaces. Water retention, size change, porosity, dust retention, moisture determination, bending resistance, friction resistance, FT-IR, SEM, EDS and DSC analyzes of the obtained calcium alginate film surfaces were performed. In addition, fiber was extracted from the modified calcium alginate polymer obtained. This thesis study, the suitability of calcium alginate film surfaces for wound dressing is discussed.