Akıllı sözleşme tabanlı tapu kayıt sistemi
Smart contract based on ti̇tle regi̇strati̇on system
  1. Tez No: 593273
  2. Yazar: PARMILA KARGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında yayınlanan Bitcoin adlı makalede geçen Blok Zinciri (Blokchain) kelimesi ilk defa bu makalede bahsedilmiştir. Blockchain teknolojisini tanımlayacak olursak, temel olarak ''Merkezi Olmayan Dağıtık Kayıt Sistemi'' ile her bir verinin oluşturulması ve oluşturulan verinin geçerliliğinin doğrulanması sağlanmaktadır. Ayrıca bu verinin kriptografik olarak bloklanmasını da sağlarken oluşturulan algoritmaların insanlar tarafından çözümlenmesini de önler. İlk popüler uygulamalardan olan bitcoin ve Ethereum ile tanınan Blok Zincir teknolojisinin zamanla birçok alanda kullanılabileceği keşfedilmeye başlanmıştır. Blok Zincir teknolojisinin kullanım alanlarından biri de Tapu kayıt işlemleridir. Bu çalışma ile özellikle tapu işlemlerinin hızlandırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve sahtekârlıkların önlenmesi amacı ile Türkiye'de kurulacak Blok Zincir tabanlı bir tapu kayıt sistemi önerisi sunulmuştur. Çalışmada önerilen sistem ve geliştirilen uygulama yardımı ile tapu dairelerinde yapılan bütün işlemlerin Blok Zincir teknolojisinden yararlanılarak kısa sürede ve güvenilir şekilde dijital ortamda gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The word Blokchain was first mentioned in Satoshi Nakamoto's original Bitcoin article published in 2008. Blockchain technology is basically 'Decentralized Distributed Registration System that provides encrypted transaction tracking and does not require the use of a reliable center. In addition, it provides the cryptographic blocking of this data and prevents the algorithms generated from being analyzed by humans. Bitcoin and Ethereum are popular Block Chain technology applications that have been discovered to be used in many areas over time and land registry is One of the field used by block chain technology. The aim of this study is to accelerate the title deed transactions, to reduce costs and to prevent frauds. Turkey based on block chain technology has presented a proposal to establish a land registry system. With the help of the proposed system and the application developed in the study, all operations carried out in land registry offices using block chain technology in a short time and safe manner.