AA7075 alüminyum alaşımına ısıl işlem parametrelerinin endüstriyel koşullarda optimizasyonu
Optimization of heat treatment parameters in AA7075 aluminum alloy under industrial conditions
- Tez No: 593274
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Al-Zn-Mg-Cu alaşımları; sahip oldukları düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, sertlik, tokluk ve korozyon direnci özelliklerinden dolayı havacılık, savunma ve otomotiv sanayisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Endüstride ekstrüzyon ve dövme gibi plastik şekil verme yöntemleri ile üretilen parçaların ısıl işleminde karşılaşılan en önemli sorun su verme hassasiyeti nedenli ortaya çıkan kalıntı gerilme problemidir. Bu çalışmada; havacılık ve savunma sanayisinde önemli bir kullanım alanına sahip AA7075 serisi alüminyum alaşımlarının ısıl işleminde önemli bir problem olan su verme hassasiyeti Jominy alın su verme test yönetimi ile farklı soğutma ortamları kullanılarak incelenmiştir. Bu problemin giderilmesi amacıyla T6 ısıl işleminde soğutma koşulları optimize edilerek en düşük kalıntı gerilme oluşumlarına yol açan ve malzemenin endüstriyel kullanım koşullarına uygun mekanik özellikleri de sağlayabilen ısıl işlem parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Zn-Mg-Cu Aluminum alloys are extensively used in aviation, defense and automotive industries due to their low density, high strength, hardness, toughness and corrosion resistance. The significant problem in heat treatment of parts produced by the methods of plastic forming like extrusion and forging is residual stress that occurs because of quenching sensitivity in the industry. In this study, quench sensitivity problem of AA7075 series aluminum alloys which have a wide usage in aviation and defense industries was investigated by using Jominy end quench test with different quenching mediums. Heat treatment parameters which lead to minimum residual stress and provide mechanical specifications available for industrial usage conditions were determined by optimizing quenching conditions in T6 heat treatment to solve this problem.