Merkezi olmayan kuantum kutularında lineer ve lineer olmayan optik özelliklerin elektrik alan, basınç ve sıcaklığa göre değişimi
Change of linear and non linear optical properties with electric field, pressure and temperature in off central quantum boxes
- Tez No: 593272
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, merkezi olmayan kuantum kutusunun elektronik ve optik özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Hesaplamalarda etkin kütle yaklaşımı altında varyasyon metodu kullanılmıştır. Safsızlığın varlığında ve yokluğunda elektrik alan, basınç ve sıcaklığa göre bağlanma enerjisi, lineer ve lineer olmayan soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, elektronik ve optik özelliklerin üzerinde sıcaklık, basınç ve elektrik alanın önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Elektronik ve optik özelliklerin sıcaklık, basınç ve elektrik alan ile kontrol edilebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electronic and optical properties of off-centered quantum box are theoretically examined. In calculation, the variation method is used within the frame of effective mass approach. The binding energy, linear and nonlinear absorption coefficients and refractive index changes according to electric field, pressure and temperature are investigated in the presence and absence of impurity. The results show that temperature, pressure and electric field have a significant effect on optical and electronic properties. It is observed that the electronic and optical properties can be controlled by temperature, pressure and electric field.