Ankara ilinde keçi eti tüketici algısı
Goat meat consumer perception in Ankara province
  1. Tez No: 593286
  2. Yazar: ÖZGE AKSIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Ankara ili merkez ilçelerdeki keçi eti tüketim alışkanlığını belirlemek amacıyla 2019 yılı Nisan-Mayıs ayları içerisinde 269 tüketici ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket çalışması Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle olmak üzere toplam 9 ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları ki kare istatistik yöntemi ve çapraz tablo ile analiz edilmiştir. Tüketicilerin aylık ortalama tüketim miktarı keçi kıyması için 0,17 kg, keçi kuşbaşı için 0,20 kg, keçi haşlamalık et için 0,10 kg, keçi tandır için 0,07 kg ve keçi pirzola için 0,06 kg olarak bulunmuştur. Ankete katılan tüketicilerden %82,2'si keçi eti ve et ürünlerini tüketmediğini belirtmiştir. Tüketicilerin keçi etini tüketme nedeni yüksek oranda tüketim alışkanlığının olmasından kaynaklanmaktadır (%33,3). Tüketicilerin %27,8'i ise tüketim alışkanlığı olmadığı için keçi etini tüketmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, 269 consumers were interviewed face-to-face in April-May 2019 in order to determine the consumption habits of goat meat in the central districts of Ankara. The survey was conducted in 9 districts of Ankara including Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle. The findings of the research were analyzed with chi-square statistical method and cross table. The average monthly consumption of consumers was 0,17 kg for goat mince, 0,20 kg for goat flaked, 0,10 kg for goat boiled meat, 0,07 kg for goat tandoori and 0,06 kg for goat rib. 82,2 % of the participants have mentioned that they do not consume goat's meat. It is noted that he participants who consume goat's meat prefer it due to eating habits. The remaining 27,2 % doea not prefer goat's meat as they lack the consumption habits.