Ankara ilinde keçi sütü tüketici algısı
Goat milk consumer perception in Ankara province
  1. Tez No: 593280
  2. Yazar: SİMGE TÜTENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Ankara ili kent merkezinde ikamet eden tüketicilerin keçi sütü ve ürünlerine karşı olan algıları incelenmiştir. Çalışma kapsamında 269 tüketiciyle süpermarket zincirlerinde 70 soruluk yüz yüze anketler gerçekleştirilmiştir. Anketler Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle olmak üzere toplam 9 ilçesinde yapılmıştır. Araştırma bulguları ki kare istatistik yöntemi ve çapraz tablo ile analiz edilmiştir. Tüketicilerin aylık ortalama tüketim miktarı keçi sütü için 0,25L ,keçi peyniri için 0,62 kg, keçi yoğurdu için 0,20 kg, keçi dondurması için 0,40 kg ve keçi tereyağı için 0,03 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, perceptions of consumers living in Ankara city center against goat milk and products were investigated. Within the scope of the study, face-to-face questionnaires of 70 questions were conducted in supermarket chains with 269 consumers. The surveys were conducted in 9 districts of Ankara including Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle. The findings of the research were analyzed with chi-square statistical method and cross table. The average monthly consumption of consumers was 0,25L for goat milk, 0,62 kg for goat cheese, 0,20 kg for goat yogurt, 0,40 kg for goat ice cream and 0,03 kg for goat butter. As a result of the chi-square analysis, the differences between consumption of goat cheese and ice cream with age distribution, consumption of goat milk and cheese with number of years in Ankara were found to be statistically significant.